ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଦଳ ପହଞ୍ଚିଲା ଚୀନ: କରୋନା ବ୍ୟାପିବାର ତର୍ଜମା ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ବୁହାନର ମେୟରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ବୁହାନରୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା ସାରା ଦୁନିଆକୁ କୋରୋନା ଭାଇରସ

ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଚୀନ ସରକାର ମାସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟକ ରଖିବା ପରେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଦଳକୁ ଚୀନକୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଦଳ ବୁହାନକୁ ଆସି କୋରୋନା ବ୍ୟାପିବା କାରଣର ତର୍ଜମା କରିବେ।

ଭିଜିଙ୍ଗ, ପ୍ରେଟ୍ର।ଚୀନ ସହରର ବୁହାନର ମେୟର ଝୋଊ ଶିନବାଙ୍ଗ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ବୁହାନ ସେହି ସହର ଅଟେ ଯେଉଁଠାରୁ ୨୦୧୯ର ଶେଷ ମାସରେ କରୋନାର ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଏହା ସାରା ଦୁନିଆରେ ଖେଳି ଯାଇଥିଲା। ପୂରା ବାସ୍ତବତାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଦଳ ତର୍ଜମା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ବୁହାନର ମେୟର ଝୋଊ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସୂଚନାକୁ ଲୁଚାଇ ଦେଇଥିଲେ

ଝୋଉଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ବୁହାନରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ ଲାଗିବାର ଏକବର୍ଷ ପୂରା ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଥିଲା। ବୁହାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ୨୩ଜାନୁଆରୀରୁ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ହିଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ଜରୁରୀ ପଦାର୍ଥ ଉପଲବ୍ଧ କରୁଥିଲେ। ଝୋଉଙ୍କର ଏଥିପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି କି ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସୂଚନାକୁ ବହୁଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଏହା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା।

ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା କାରଣର ତର୍ଜମା କରିବେ

ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣର ତର୍ଜମା କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ସରକାର ମାସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟକ ରଖିବା ପରେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ସେହି ଦଳକୁ ଚୀନ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ଜଣା ଯାଉଛି କି ସେହି ଦଳ ବୁହାନକୁ ଆସି ତର୍ଜମା କରିବେ ଏବଂ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା କାରଣର ତର୍ଜମା କରିବେ।

ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ତର୍ଜମାରୁ ବହୁତ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ପାରିଛି।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଲୁଚା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବୁହାନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ମିଡ଼ିଆଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ବୁହାନରେ କୋଭିଡ-୧୯ରେ ୩,୮୬୯ଲୋକ ମରିଥିଲେ।

ମରିଥିବା ଲୋକଙ୍କର ବାସ୍ତବିକ ଆକଳନ ବହୁଗୁଣା ବଢିଥିବାର ଆଶଙ୍କା

ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛିଛି କି ମରିଥିବା ଲୋକଙ୍କର ବାସ୍ତବିକ ଆକଳନ ଏହାମଧ୍ୟରେ ବହୁଗୁଣା ଅଧିକ ଅଟେ। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ତର୍ଜମାରୁ ବହୁତ ସାରା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରିଛି। ଝୋଊଙ୍କ ଇସ୍ତଫାର ବଡ଼ କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *