ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଦରମା କେତେ ମିଳିବ? ଏବଂ ଆଉ କେଉଁ କେଉଁ ସୁବିଧାମାନ ରହିଛି

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପଦ ଅଟନ୍ତି। ସାଧାରଣ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରି ଫେଡେରାଲ୍ କାନୁନ୍ ଅନୁସାରେ ଏହି ପଦର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଏବଂ ସୀମା ରହିଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦରମାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷର ଖର୍ଚ୍ଚ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାନୁନ୍ ହାତରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଜୋ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ୪୬ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଦରମା କ’ଣ ହେବ, ସେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ପାଇବେ।

ନ୍ୟୁୟର୍କର ୱେବସାଇଟ୍ ଷ୍ଟାଇଲ୍ କାଷ୍ଟର ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ନିୟମ (US code) ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଦରମା ୪ଲକ୍ଷ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅଟେ।ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ କୋଟି ୯୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାର୍ଷିକ ୫୦ହଜାର ଡଲାରର ଏକ୍ସପ୍ରେସନ୍ ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ପାଇଥା’ନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଲକ୍ଷ ଡଲାରର non-taxable travel allowance ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ।

ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାର୍ଷିକ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଏକ ଅଟକଳ ମଧ୍ୟ ମିଳେ। ଏହାର ପରିମାଣ ହେଉଛି ୧୯ ହଜାର ଡଲାର, ଯାହା ସେ ନିଜେ ଏବଂ ନିଜ ପରିବାରର ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ। ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରଥମ ଲେଡି ଅର୍ଥାତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଦରମା ନାହିଁ।

୧୭୮୯ ମସିହାରେ ଜର୍ଜ ୱାଶିଂଟନ୍ ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ, ସେବେଠାରୁ ପାଞ୍ଚଥର ବେତନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ୨୦୦୧ ରେ, ଦରମା ୨,୦୦,୦୦୦ରୁ ୪,୦୦,୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

ଯଦିଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଦରମା ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦବୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦରମା ସ୍ବୀକାର କରିନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦବୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦରମା ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି। American political journalism company ଅନୁସାରେ ଆମେରିକାର ୩୧ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହରବର୍ଟ ହୁଭର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ୧୯୧୭ମସିହାରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାପରେ ତାଙ୍କ ଦରମା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ସେ ଏହାକୁ ଦାନ କରିଦେଇଥିଲେ।

ଏହା ପରେ, ୩୫ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜନ୍ ଏଫ୍ କେନେଡି ମଧ୍ୟ ୧୯୬୧ ମସିହାରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଦରମା ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ କେନେଡି କଂଗ୍ରେସ ଲୋକସଭାର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ, ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଉଭୟ ପଦବୀରେ ଦରମା ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ସେ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ କେବଳ ୫୦,୦୦୦ ଭତ୍ତା ରଖିଥିଲେ। ହୁଭରଙ୍କ ପରି କେନେଡି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦରମାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଦରମା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ପାଇଥା’ନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲିମୋସିନ୍, ମେରାଇନ୍ ୱାନ୍ ଏବଂ ବାୟୁସେନା ୱାନରେ ସେମାନଙ୍କର ମାଗଣା ପରିବହନ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏଥିସହ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ମାଗଣା ଆବାସ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଅନ୍ତି।

ବିଜନେସ୍ ଇନସାଇଡର୍ ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ରହିଥା’ନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୨୦୦,୦୦୦ ଡଲାର୍ ପେନ୍ସନ୍, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ସରକାରୀ ପରିଦର୍ଶନ ଏବଂ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *