ଆଇପିଏଲରେ କଣ ହେବ ଏହି ଛଅ ଜଣ ବୟସ୍କ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ! ୨୦୨୧ରେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ ଟିମ

ଭାରତର ଲୋକପ୍ରିୟ ଟି -20 ଲିଗ ଆଇପିଏଲ୍ ର ୧୪ତମ ସିଜନ ପାଇଁ ମିନି ଅକ୍ସନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ମାନଙ୍କୁ ୨୦ଜାନୁୟାରୀ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଦ୍ବାରା ରିଟେନ ଏବଂ ରିଲିଜ କରିଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏଥର ସମସ୍ତ ଟିମ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖିବାକୁ ଚାହିଁବେ ଏବଂ କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରିଲିଜ କରି ସେମାନଙ୍କ ପର୍ସର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହିଁବେ। ଏହାକୁ ଦେଖି ଯଦି ଟିମ ସେମାନଙ୍କର ପୁରାତନ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରିଲିଜ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ କିଛି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ।

ଇମ୍ରାନ ତାହିର:

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସ୍ପିନର ଇମ୍ରାନ ତାହିର ୪୧ବର୍ଷର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ବୋଲରଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ ଯାତ୍ରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ୟୁଏଇରେ ଖେଳିଥିବା ୧୩ତମ ସିଜନରେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ସେ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଟିମ୍ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ସଙ୍କେତ ଦେଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ CSK ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟରୁ ହଟାଯାଇ ଅନ୍ୟ ନୂଆ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ।

କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍:

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ ୪୧ବର୍ଷର ହୋଇଗଲେଣି, କିନ୍ତୁ ବଲିଂ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଆଜି ବି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗେଲ ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେ ଅଧିକ ଖେଳିବେ ବୋଲି। ନିକଟରେ ୟୁଏଇରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଲିଗରେ ସେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିଲେ। ସେ ହାରାହାରି ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ରେ ୪୧.୧୪ରେ ସାତୋଟି ମ୍ୟାଚ ରେ ୨୮୮ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଏମିତିରେ ପଞ୍ଜାବ ଟିମ ତାଙ୍କୁ ରିଲିଜ କରିବାରେ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି:

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ତାଙ୍କ ହାତରେ ରହିବ। ୩୯ବର୍ଷୀୟ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ CSK ୧୩ତମ ସିଜନରେ ନିରାଶାଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଛି। ଟିମକୁ ତିନିଥର ସଫଳ ହାସଲ କରାଇବାରେ ଏହି କ୍ରିକେଟର ପୁଣି ଥରେ CSK ଜିତିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓହ୍ଲାଇବେ।

ଅମିତ ମିଶ୍ରା:

ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ଅମିତ ମିଶ୍ରା ଆଇପିଏଲରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଟିମର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ୧୩ତମ ସିଜନରେ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ଟିମ୍ ରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ବଢିଛି। ଗତ ସିଜନରେ ସେ ଆହତ କାରଣରୁ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ଦିଲ୍ଲୀ ଟିମ୍ ତାଙ୍କ ଶାନଦାର ରେକର୍ଡକୁ ଦେଖି ସେମାନଙ୍କ ସହ ରଖିବାକୁ ଚାହିଁବ।ଅମିତ ଆଇପିଏଲର ସଫଳ ଲେଗ ସ୍ପିନରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏବଂ ଅମିତ ୧୫୦ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୭ଟି ଇକୋନୋମି ସହିତ ୧୬୦ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ଡେଲ ଷ୍ଟେନ:

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବୋଲର ଡେଲ ଷ୍ଟେନ ୩୭ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଗଲେଣି। ବଢ଼ୁଥିବା ବୟସ ଏବଂ ଆଘାତରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଥିବା ଷ୍ଟେନଙ୍କ ବୋଲିଂ ଆଉ ପୁରୁଣା ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ବିରାଟଙ୍କ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ତାଙ୍କୁ ୧୩ତମ ସିଜିନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସହ ସାମିଲ୍ କରିଥିଲା। ତଥାପି ସେ ଏଠାରେ ବିଶେଷ କିଛି କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ଜିତିଥିଲେ। ନିକଟରେ ଷ୍ଟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣରୁ ସେ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଖେଳିବେ ନାହିଁ। ସେମିତିରେ ବି ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଜଣେ ଯୁବ ବୋଲରଙ୍କୁ ସାମିଲ୍ କରାଯିବ।

ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ:

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ମିଷ୍ଟର୍ ୩୬୦ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ବୟସ ୩୬ ବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଆଜି ବି ସେତେବେଳ ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଅବସର ପରେ ଡିଭିଲିୟର୍ସ ଅଧିକ ଖତରନାକ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ସେ ଆଇପିଏଲରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ମୁଖ୍ୟ ଖେଳାଳି ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଦମ୍ ରେ ଆରସିବିକୁ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।୧୩ ତମ ସିଜନରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ହାରାହାରି ୪୫.୪୦ ରେ ୧୫ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୫୪ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାରାହାରି ୪୦.୪୦ରେ ଆଇପିଏଲରେ ୪୮୪୯ରନ କରିଛନ୍ତି। ଡିଭିଲିୟର୍ସ ବ୍ୟାଟିଂ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକବେଳେ ଟିମ୍ ୱିକେଟ କିପିଂ କରନ୍ତି। RCB ଭୁଲରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଗୁଣ ଥିବା ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କୁ ରିଲିଜ୍ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *