କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିବାର ପ୍ରଥମ ୧୦ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ୪ଟି ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ କରିବେ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ

ଆମେରିକାର ନବନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ। କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ପ୍ରଥମ ୧୦ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ବିଡେନ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ, ଅସୁସ୍ଥ ଆମେରିକୀୟ ଅର୍ଥନୀତି, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଜାତିଗତ ଅନ୍ୟାୟ ସହ ଜଡିତ ଚାରୋଟି ଜଟିଳ ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ତାଙ୍କର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସହକର୍ମୀ ଶନିବାରଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚିଫ୍ ଅଫ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ହେଇଥିବା ରୋନ୍ କ୍ଲେନ୍ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ବରିଷ୍ଠ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ ପ୍ରାୟ ଏକ ଡଜନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବେ।

ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ୧୦ଦିନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ ଚାରିଟି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ଏବଂ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି ରୋକିବା ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ଆମେରିକାର ସ୍ଥାନ ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି କ୍ଲେନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩,୮୫,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେଠାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪,୦୦,୦୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ମାମଲା ଆସୁଛି। ଏହି ମହାମାରୀର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ଆମେରିକାର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାରେ ନିଯୁକ୍ତି ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି।

ସେହି ସପ୍ତାହରେ, ଜୋ ବିଡେନ ନୂତନ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହାୟତା ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ୧.୯ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ସର୍ଚ୍ଚ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଠୋସ୍ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

କ୍ଲେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦଘାଟନ ଦିବସରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ବିଡେନ ପ୍ୟାରିସ ଜଳବାୟୁ ଚୁକ୍ତିରେ ଆମେରିକାର ପୁନଃଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବା ଏବଂ କେତେକ ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଦେଶରୁ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇବା ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉପରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *