ମାତ୍ର ୨-ଇଞ୍ଚର ବେଙ୍ଗ ଆପଣଙ୍କୁ କରିପାରେ କୋଟିପତି, କିନ୍ତୁ ୩ ମିନିଟରେ ନେଇପାରେ ଜୀବନ

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପଶୁ ବିଦ୍ୟମାନ। ସମସ୍ତଙ୍କର ନିଜର ବିଶେଷତା ଅଛି। ତଥାପି, ସମୟ ସହିତ ଅନେକ ଜୀବ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରଙ୍ଗର ବେଙ୍ଗ | ଏହି ବେଙ୍ଗର ଚୋରା ଚାଲାଣ ବହୁତ ଅଧିକ | ଏହି ବେଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପଛରେ ହଳଦିଆ ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର ରେଖା ଅଛି। ସେମାନେ ରୂପରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେମାନେ ବହୁତ ବିଷାକ୍ତ | ସେମାନଙ୍କର ନାମ ହେଉଛି ବିଷ ଡାର୍ଟ | ଏହି ବେଙ୍ଗ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ |

ବେଙ୍ଗର ବିଷ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିପାରେ | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହାକୁ କିଣିବା ପାଇଁ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଆନ୍ତି ଆଗ୍ରହୀମାନେ। ବଜାରରେ ଏହି ବିଷାକ୍ତ ବେଙ୍ଗର ମୂଲ୍ୟ ୧.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

କଲମ୍ବିଆରେ ମିଳୁଥିବା ପଏଜନ ଡାର୍ଟ ବେଙ୍ଗ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏହାର ବିଷ ମାତ୍ର ତିନି ମିନିଟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଶଯ୍ୟାରେ ଛାଡିଦିଏ। ଏହାର ଆକାର ଦୁଇ ଇଞ୍ଚ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା ବିଷ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇପାରେ।

ଏହି ବେଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର। ଏହାର ରଙ୍ଗ ହେତୁ ଏହା ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରେ। ଯେଉଁମାନେ ବେଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ଆସନ୍ତି, ସେମାନେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରନ୍ତି।

କଲମ୍ବିଆର ବର୍ଷା ଜଙ୍ଗଲରେ ଏଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣମାନେ କରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ କରନ୍ତି, ତେବେ ଯେଉଁ ବେଙ୍ଗ ଯେତେ ଅଧିକ ଉଜ୍ଵଳଦାର, ସେତେ ଅଧିକ ବେଙ୍ଗ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ।

ଇତିହାସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ବେଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ଶିକାର ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବେଙ୍ଗର ବିଷ ଏତେ ଖତରନାତକ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ବିନା ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡିପାରନ୍ତି।

ମାନବ ଶରୀର ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ଏହାର ବିଷ ଧୀରେ ଧୀରେ ମଣିଷର ଶିରା ପ୍ରଶିରାକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ବିଷ ଚଢ଼ିଥାଏ, ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଥାଆନ୍ତି। ଶେଷରେ ହୃଦଘାତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥାନ୍ତି।

ଏହି ବେଙ୍ଗଗୁଡିକ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବେଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ବଜାରରେ ଏହି ଛୋଟ ବିଷାକ୍ତ ବେଙ୍ଗର ମୂଲ୍ୟ ୧.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଲୋକମାନେ ଏହି ବିଲୁପ୍ତ ବେଙ୍ଗ କିଣିବାକୁ ପ୍ରବୃତ୍ତି କରିଥାନ୍ତି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିଲା ନାହିଁ ଯେ ଏହି ବେଙ୍ଗମାନେ କାହିଁକି ଏତେ ବିଷାକ୍ତ? ୨୦୧୪ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଓହିଓର କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ବେଙ୍ଗମାନେ ଅଣ୍ଡା ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ହିଁ ତାଙ୍କ ଦେହରେ ବିଷ ଭରି ହୋଇ ଥିଲା।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବେଙ୍ଗମାନେ ସାଢେ ଚାରି ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦୁନିଆକୁ ଆସିଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ବିଷାକ୍ତ ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ି କୀଟ ଏବଂ ସ୍ପାଇଡର ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଗଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *