ର-କ୍ତରେ ଜୁଡୁବୁଡୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନାହିଁ ଷ୍ଟ୍ରେଚର, ହାତରେ ସାଲାଇନ ବୋତଲ ଧରି ପରିବାର ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବୁଲିଲେ

ବିହାର ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ଅବସ୍ଥା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିକ୍ ନାହିଁ। ଆରା ଜିଲ୍ଲାର ସରକାରୀ ସଦର ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ଏକ ଚିତ୍ର ଏକ କାହାଣୀ ବୟାନ କରୁଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଛୁ-ରୀ ଦ୍ଵାରା ର-କ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଷ୍ଟ୍ରେଚର ଅଭାବରୁ ରୋଗୀକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏପଟ ସେପଟ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

aajtak.in

ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ ମନୋଭାବ ହେତୁ ଆହତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ନା ଷ୍ଟ୍ରେଚର ମିଳି ଥିଲା। ଅପରପକ୍ଷେ, ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲର କର୍ମଚାରୀ ପକ୍ଷରୁ ପରାମର୍ଶ ମିଳିଗଲା ଯେ ଯଦି ସେ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜେ ନେଇଯାଇପାରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ହାତରେ ଏକ ବୋତଲ ସାଲାଇନ ଧରି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡରୁ ଏକ୍ସ-ରେ ରୁମକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ଆରା ଜିଲ୍ଲାର ସରକାରୀ ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲା ସେତେବେଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା​​, ଯେତେବେଳେ ସହରର ଟାଉନ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଗୌଶଗଞ୍ଜରେ ଗୋରୁ ଚରାଇବାକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦକୁ ନେଇ ବାମ୍ପାଲି ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଉମା ଶଙ୍କର ଭଗବତଙ୍କୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛୁ-ରୀ ଦ୍ଵାରା କ୍ଷ-ତାକ୍ତ କରି ଲାହୁ ଲୁହାଣ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଆ-ହତ ଉମା ଶଙ୍କର ଭଗବତଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଆରା ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନେଇଥିଲେ।

aajtak.in

ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଆହତଙ୍କ ଏକ୍ସ-ରେ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ଆହତଙ୍କ ପରିବାର ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେଚର ମାଗିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଷ୍ଟ୍ରେଚର୍ ଦେଲେ ନାହିଁ ପରନ୍ତୁ ରୋଗୀର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଦେଲେ ଯେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ନିଜ କୋଳରେ ନେଇ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନେଇପାରିବେ।

aajtak.in

ତା’ପରେ ଅସହାୟ ପରିବାର ହାତରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ବୋତଲ ଧରି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଏକ୍ସ-ରେ ରୁମକୁ ନେଇଗଲେ। ସେତେବେଳକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନର ଏହି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଚିତ୍ର ମିଡିଆକର୍ମୀଙ୍କ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଥିଲା।

aajtak.in

ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ମାମଲା ଆରା ସିଭିଲ୍ ସର୍ଜନ ଲଲିତେଶ୍ୱର ପ୍ରସାଦ ଝା’ଙ୍କଠାରୁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହି ଘଟଣାର ସଜ୍ଞାନ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏପରି କିଛି ସେମିତି ନାହିଁ; ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆରା ସାଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯଦି ଏପରି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଠିଆ କରି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଏହା କରାଯାଇଛି। ପରେ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏପରି ଅବହେଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେଉଁମାନେ ସଂପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବହିସ୍କାର କରିଦିଆଯିବ। ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ଏବଂ ଯିଏ ଦୋଷୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *