୨୬ ବର୍ଷୀୟ ଏହି ଖେଳାଳି ମାତ୍ର ୩୭ ବଲରେ କୋହଲିଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଭାଙ୍ଗିଲେ ରେକର୍ଡ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ

କ୍ରିକେଟ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ଫିଲ୍ଡ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ରେକର୍ଡ ତିଆରି ଏବଂ ଭାଙ୍ଗାଯାଏ। ନିକଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସୟଦ ମୁଶତାକ୍ ଅଲି ଟି – ୨୦ ଟ୍ରଫି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ବୁଧବାର ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କେରଳର ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ସମଥ ଜୟସୁରିଆଙ୍କ ଭଳି ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଯୁବକ ଏବଂ ଡାଇନାମାଇଟ୍ କ୍ରିକେଟର ବିଷୟରେ କହିବୁ।

ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ବୋଧ ହୁଏ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ମନେ ପକାଉଥିବେ। ହଁ, ଆମେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ କ୍ରିକେଟର ଆଉ ଏକ ଉଦୀୟମାନ ତାରକା ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ବିଷୟରେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ୧୯୯୪ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ କାମାରୁଦ୍ଦିନ ତାଙ୍କୁ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ନାମ ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଜହର ତାଙ୍କ ନାମ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଷ୍ଟିସ କରୁଥିବା ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି।

ବୁଧବାର କେରଳ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିଥିବା ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ମୁମ୍ବାଇ ବିପକ୍ଷରେ ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ତାଙ୍କ ଇନିଂସରେ ୫୪ ବଲରେ ୧୩୭ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୯ ଟି ଚୌକା ଓ ୧୧ ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ କେରଳ ଟିମ ୧୬ ଓଭରରେ ୧୯୭ ରନ୍‌ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିଥିଲା।

ଅଜହର ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଯାହା କମ ବଲରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଋଷଭ ପନ୍ତ ୨୦୧୮ ରେ ସୟଦ ମୁସ୍ତାକ ଟ୍ରଫିରେ ୩୨-ବଲ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଅଜହର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଯିଏ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ଏହା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ମ୍ୟାଚ ମୁମ୍ବାଇର ୱାନକେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତତମ ଟି ୨୦ ଶତକ ଲଗାଇବାରେ ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିନେଲେ। ଏହା ସହ ସେ ସନାଥ ଜୟସୁରିଆଙ୍କ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ କୋହଲିଙ୍କର ୫୨ବଲରେ ଶତକ ହାସଲ କରିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଅଜହର ମାତ୍ର ୩୭ବଲରେ ଏହି ସଫଳତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ଅଜହରର ଏହି ଇନିଂସ ପରେ ସେ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ତାରକା ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ, ଯିଏକି ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ଇନିଂସ ଦେଖି କହିଛନ୍ତି ” ବାଃ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ, ବହୁତ୍ ଭଲ ! ମୁମ୍ବାଇ ବିପକ୍ଷରେ ଏମିତି କରିବାକୁ।”

ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ଏହି ଇନିଂସ ଦେଖି ଲାଗୁଛି ଯେ ସେ ଆଗାମୀ ଆଇପିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳିପାରିବେ। ଆସନ୍ତା ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମ ସହିତ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହୋଇପାରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *