ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପାଇଁ କେଉଁଠୁ ଆସିବ ଟଙ୍କା ? ବଡ଼ ବଡିଆଙ୍କ ବଜେଟରେ ଲାଗିପାରେ ଝଟକା

ଅର୍ଥନୀତି ସାମ୍ନାରେ କରୋନା ସରକାରଙ୍କୁ ବହୁମାତ୍ରାରେ ଝଟକା ଦେଇଛି। କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ର ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସରେ ଜିଡିପି ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି।

ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ଏଥର ବଜେଟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଏହି ବଜେଟରେ ଧନକୁବେର ଏବଂ ଧନୀମାନେ କିଛି ନିରାଶାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି।

Google

ବାସ୍ତବରେ ଟିକସ, ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ, ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗରେ ଅସୁବିଧା ଏବଂ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ଭାର ହେତୁ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଅଧିଭାର ଲାଗୁ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକା ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକାକରଣର ମୂଲ୍ୟ ଭରଣା କରିବାକୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସେସ୍ କିମ୍ବା ସରଚାର୍ଜ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଧନୀମାନଙ୍କ ଆୟ ହ୍ରାସ ହେଉଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହାର ଅନ୍ତିମ ଘୋଷଣା ବଜେଟରେ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପଗୁଡିକ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

Google

କୋଭିଡ -୧୯ ସେସ ଲାଗୁ ହେବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ଆୟ ବର୍ଗର ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଟିକସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟିକା ରୋଲଆଉଟ୍ ପ୍ରାୟ ୬୦,୦୦୦ ରୁ ୬୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଜାନୁଆରୀ ୧୬ରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ୩ଟି ହେଲ୍ଥ କେୟାର୍ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *