ଭାରତରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷ ସମାଜପାଇଁ କେତେ ବିପଦ? ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହିପରି ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର

ଏଭିଆନ୍ ଫ୍ଲୁ ବା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଅନେକ ଥର ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ଏବଂ ପୁଣି ଥରେ ଏଠାରେ ଆଘାତ ଦେଇଛି। ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜସ୍ଥାନରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କେରଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ରୋଗ ବ୍ୟାପିଛି। ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ କାଉଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ କେରଳର ଡାକୁମାନେ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ, ତଥାପି ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କରେ ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସମ୍ପର୍କରେ।

କଣ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପରି ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ କ୍ଷତିକାରକ କି?

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଭୂତାଣୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପରି ମ୍ୟୁଟେଟ୍ କରନ୍ତି। H5N1, H5N8 ଏବଂ H7N9 ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ, H7N9 ମଣିଷ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ।

ଅଣ୍ଡା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ମଣିଷରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କେତେ?

ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗର ସଚିବ ଅତୁଲ ଚତୁର୍ବେଦି ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ସହ ଏକ ବିଶେଷ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିପାରି ନାହିଁ ଯେ ସୁସ୍ଥ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କର ମାଂସ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ମଣିଷରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିବ!

କଣ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି କି?

ଅତୁଲ ଚତୁର୍ବେଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭିଆନ୍ ଫ୍ଲୁ (ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ) ଦେଶର କୌଣସି ମଣିଷ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନାହିଁ। ତଥାପି, ଏହା ମଣିଷମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିପାରେ। ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ହଂକଂରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ମନୁଷ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏଥି ସହ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଏସପି ଗୌତମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ନୁହେଁ।

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା ଅଛି କି? ଯଦି ଅଛି ତେବେ ଏହା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ?

ଡକ୍ଟର ଏସପି ଗୌତମ ଅମର ଉଜାଲା ସମାଚାରରେ ଏକ ବିଶେଷ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଯେହେତୁ ଏଭିଆନ୍ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଭୂତାଣୁର ଅନେକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅଛି, ଏହାର ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ।

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବାରେ କୌଣସି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଋତୁ ଅଛି କି?

ଡକ୍ଟର ଏସପି ଗୌତମ କହିଛନ୍ତି, ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ କେବଳ ଶୀତ ଋତୁରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ, କାରଣ ଏହି ଋତୁରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ପକ୍ଷୀମାନେ ଭାରତକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ପକ୍ଷୀମାନେ ଆସିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଭୂତାଣୁ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *