ଗୋଟିଏ ମଣ୍ଡପରେ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ଜଣେ ଯୁବକ

ଛତିଶଗଡର ବସ୍ତରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ବିବାହ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଚନ୍ଦୁ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ଦୁଇଜଣ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ମଣ୍ଡପରେବିବାହ କରିଥିଲେ। ଯୁବକ ଜଣକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଉଭୟ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀ ୩ ରେ ଏହି ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଚନ୍ଦୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଝିଅ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ କାହାକୁ ଠକିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେ ଟୋକାପାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଵୈଦ୍ୟୁତିକ ପୋଲ ପୋତିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସୁନ୍ଦର କାଶ୍ୟପଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ତା’ପରେ ଫୋନରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ବିବାହ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେଲା।

ଏହି ସମ୍ପର୍କର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ୨୦ବର୍ଷୀୟ ହସିନା ବାଗେଲ ଚନ୍ଦୁ ଗାଁରେ ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ବିବାହକୁ ଆସିଥିଲେ। ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଦେଖି ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଗଲେ। ଏହା ପରେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ପ୍ରେମ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚନ୍ଦୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପୂର୍ବରୁ ଜଣକ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ହସିନାଙ୍କର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନଥିଲା।

ଚନ୍ଦୁ ଦିନେ ହସିନା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ଉଭୟଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏକ ସୁନ୍ଦରୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ହସିନା ଚନ୍ଦୁଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ କିଛି କରିଥିଲେ ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସି ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ତିନିଜଣ ପରିବାର ପରି ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଚନ୍ଦୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ତିନିଜଣ ବିବାହ ବିନା ଏକାଠି ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତା’ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ଆମ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ସମାନ ମଣ୍ଡପରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଆସି ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ।

ଏହି ବିବାହରେ ହସିନାଙ୍କ ପରିବାର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କ ଘରୁ କେହି ଆସିନଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୁନ୍ଦରୀ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଏହି ବିବାହରେ ରାଜି ହେବେ। ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିବାହ ଵୈଧ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ବିବାହ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *