ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ମନ୍ଦିର ଫାଟକ ପାଖରେ ଛାଡିଲେ ମାଆ, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଆଡପ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ ଦୁଇଜଣ ମାଆ

ଧନବାଦରେ ଜଣେ ମା ନିଜର ନବଜାତ ଝିଅକୁ ଏହି ଶୀତରେ ମନ୍ଦିର ଫାଟକ ପାଖରେ ଛାଡି ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି | ଝିଅଟିକୁ ଅନାଥ ହୋଇଥିବାର କିଛି ସମୟ ହୋଇଥିଲା କି ନାହିଁ ତାଙ୍କୁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇଜଣ ମାଆ ମିଳିଯାଇଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୁଇଜଣ ଅଜଣା ମହିଳା ଏହି ଝିଅକୁ ଆଡପ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଜିଦ ଧରି ବସିଛନ୍ତି | ଧନବାଦର ଝିଅର ଏହି କାହାଣୀ ଯିଏ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଓଦା ହୋଇ ଯାଇଛି |

ବାସ୍ତବରେ ଧନବାଦର ତୃତୀୟ ଥାନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜଣେ ମାଆ ନିଜର ନିରୀହ ନିଷ୍ପାପ ଝିଅଙ୍କୁ ଗୋଲଡେନ ପାହାଡ ସ୍ଥିତ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ଫାଟକ ପାଖରେ ଛାଡି ଆସିଥିଲେ | ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ଝିଅଟିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭିଡ ଜମା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହି ଅବସରରେ ସେଠାକାର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ପିଙ୍କି ଦେବୀ ଝିଅଟିକୁ ନିଜ କୋଳକୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ | କିଛି ସମୟ ପରେ ତୃତୀୟ ଥାନାର ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଏହି ଥାନାରେ ଚୌକିଦାରୀ ପଦବୀରେ ଥିବା ଜୟା ଦେବୀ ମଧ୍ୟ ସେଠାକୁ ଆସି ଝିଅଟିକୁ କୋଳକୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଅନାଥ ଝିଅଟିକୁ ଆଡପ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି | ସ୍ଥାନୀୟ ପିଙ୍କି ଦେବୀଙ୍କର କହିବା କଥା ଯେ “ମୋର ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେବ କୌଣସି ପିଲା ହୋଇ ନାହିଁ | ଏହି ଝିଅଟିକୁ ଭଗବାନ ଶିବ ମୋତେ ଦେଇଛନ୍ତି | ମୁଁ ହିଁ ଏହି ଶିଶୁକନ୍ୟାଟିକୁ ଗାଡ଼ିରେ ଧରି ହସ୍ପିଟାଲ ଆଣିଛି | ମୋର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନାହାନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ଏହାର ଲାଳନ ପାଳନ ମୁଁ କରିବି |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତୃତୀୟ ଥାନାର ଚୌକିଦାର ଜୟା ଦେବୀ କୁହନ୍ତି ଯେ “ମୋର ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛି ଯାହାର ଅନେକ ବର୍ଷ ହେବ କୌଣସି ଶାନ୍ତ ହୋଇ ନାହିଁ | ମୁଁ ଏହି ପିଲାଟିକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ସେ ହିଁ ଏହି ପିଲାଟିର ଲାଳନ ପାଳନ କରିବେ | ଆମେ ଏହି ଝିଅଟିକୁ ନେଇ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛୁ |”

ଅଧିକ ଶୀତ କାରଣରୁ ପିଲାଟିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଗିଡି ଯାଇଛି | ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏସଏନଏମଏମସିଏଚ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି | ହସ୍ପିଟାଲର ପୀଡିୟାଟ୍ରିକ୍ସ ୱାର୍ଡର ଏନଆଇସିୟୁରେ ଝିଅଟିର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲୁଛି | ବାହାରେ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଝିଅଟିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ ହେବାର ଅପେକ୍ଷାରେ ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଏକ ନୂଆ ଅତିଥି ଆସିଯିବ |

ଏହି ମାମଲାରେ ଏସଏନଏମଏମସିଏଚ ଅଧ୍ୟକ୍ଷକ ଡ. ଏକେ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝିଅଟିର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲୁଛି | ଏହି ଅନାଥ ଶିଶୁକନ୍ୟାଟି ବିଷୟରେ ଚାଇଲ୍ଡ ୱେଲଫେୟାରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇସାରିଛି | ସେହିପରି ବାଳକଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ପଦାଧିକାରୀ ବିଧ୍ଵତ୍ତମା ବଂସଲଙ୍କ ମୁତାବକ ଝିଅଟିକୁ ଆଡପ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିବ | CARAରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ, ପରିବାରର ଭେରିଫିକେଶନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ହେବା ପରେ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ପରିବାରକୁ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଦେଇଦିଆଯିବ |

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *