ଏହି କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମା’ ଙ୍କ ପାଖରେ ରିକ୍ସାରେ ଯିବା ପାଇଁ ପଇସା ନଥିଲା, ପୁଅର ଭାରୀ ବ୍ୟାଗ ନେଇ ୮ କିଲୋମିଟର ପାଦରେ ଚାଲିକି ଯାଉଥିଲେ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ହାରିଯିବା ପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଟାର୍ଗେଟରେ ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପରେ ଏବେ ସମସ୍ତେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କ ବିଜୟ ପରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଅନେକ ଲୋକ ରାହାଣେଙ୍କୁ ଧୋନି ସହିତ ତୁଳନା କରିଥିଲେ। ସେ ଭବିଷ୍ୟତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଆଜି ରାହାଣେ ଯେଉଁଭଳି ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି, କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ କିଛି ଅକୁହା କଥା ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଥିଲେ।

କ୍ରିକେଟ ମଇଦାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳିଯାଏ। କେବଳ କ୍ରିକେଟ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଖ୍ୟାତି ନୁହେଁ ବରଂ ଧନ ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାଏ। କ୍ରିକେଟ୍ କାରଣରୁ ଏହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଚଟାଣରୁ କୁଆପଥର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଏ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ସଂଘର୍ଷରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ରାଇଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଘଟଣାବଳୀକୁ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ନିଜ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାପଟେନ କୁଲ ଧୋନିଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଉଛି।

ଆଜି ସେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ରାହାଣେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଦରିଦ୍ର ଅବସ୍ଥାରେ ଦିନ କାଟୁଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଗ୍ରୁପକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ମଧ୍ୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ହରାଇବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ।

ରାହାଣେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପଇସା ନ ଥିଲା। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଘରଠାରୁ ଆଠ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ମା ସାନଭାଇଙ୍କୁ କୋଳରେ ଉଠାଇ ରାହାଣେର ବ୍ୟାଗକୁ ଅନ୍ୟ କାନ୍ଧରେ ଧରିଥଲେ।

ରାହାନେଙ୍କ ମା ତାଙ୍କ ଭାରୀ ବ୍ୟାଗକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ନେଇ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିଲେ।ସେତେବେଳେ ରିକ୍ସାରେ ଯିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା। ସେ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ରିକ୍ସା ଦେଇ ଯାଉଥିଲେ।

ସାକ୍ଷାତକାରରେ ରାହାଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଯେଉଁ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି, ତାହା ସବୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ସହଯୋଗ ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ଯୋଗୁଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କିଛି ତ୍ୟାଗ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ପିଲାଦିନର ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ପକାଇ ରାହାଣେ କହିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ବାପା କିପରି ତାଙ୍କୁ ସକାଳ ୭ଟାରେ ଷ୍ଟେସନକୁ ଆଣୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ କାମ ପାଇଁ ଯାଉଥିଲେ।

ନିଜ ବାପାଙ୍କ ବିଷୟରେ ରାହାଣେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ଟ୍ରେନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳ ତାଙ୍କ ବାପା ଅନ୍ୟ କୋଠରୀରୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ କି ରାହାଣେ ଏକୁଟିଆ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ କି ନାହିଁ।

ରାହାଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ କଦାପି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ କେବେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇନଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ସର୍ବଦା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *