କରୋନା ଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁର ଭୟ; ବୈଜ୍ଞାନିକ Disease X ର କଲେ ଚିହ୍ନଟ

ସମ୍ପ୍ରତି ଆଫ୍ରିକାର କଙ୍ଗୋରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ହେମୋରାଜିକ୍ ଜ୍ୱରର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ରୋଗୀକୁ ଅଲଗା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ନମୁନାକୁ ଇବୋଲା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଅନେକ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମହିଳାଙ୍କର ଇବୋଲା ନାହିଁ ତେବେ କଣ ହେବ? ଯଦି ମହିଳା ଏକ ନୂଆ ଭାଇରସରୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ‘ରୋଗ X’ ର ରୋଗୀ ତେବେ କଣ ହେବ? ଯଦି ଏହି ରୋଗ କରୋନା ପରି ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏବଂ ଇବୋଲା ପରି ମରିଯାଏ?

ରୋଗ X ରେ X ଅଜ୍ଞାତ ଅଟେ,  ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିପାରେ। ଦୁନିଆର ଜଣାଶୁଣା ଡାକ୍ତରୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗ X ର ଭୟ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ। ସିଏନ୍ଏନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କଙ୍ଗୋ ରୋଗୀ ଡକ୍ଟର ଡେଡିନ ବୋନକୋଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ମହାମାରୀ କାଳ୍ପନିକ ଜିନିଷ ନୁହେଁ, ବରଂ ଵୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ଭୟ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇବୋଲା ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ। କରୋନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ। ଆମେ ନୂଆ ରୋଗକୁ ଭୟ କରିବା ଉଚିତ୍।

Virus

୧୯୭୬ ମସିହାରେ ଇବୋଲା ଭୂତାଣୁ ଆବିଷ୍କାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ପ୍ରଫେସର ଜାନ୍ ଜେସ୍କୁସ୍ ମୁଇମ୍ବେ ତାମ୍ଫମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫ୍ରିକାର ରେନ ଫରେଷ୍ଟରୁ ନୂତନ ତଥା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଇବୋଲା ଆବିଷ୍କାର ହେବା ପରଠାରୁ ପ୍ରଫେସର ତାମଫମ୍ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଫେସର ତାମ୍ପୁମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମିତି ଏକ ଦୁନିଆରେ ବାସ କରୁଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ଆସିବେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ମାନବିକତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ଆସିବ। କଙ୍ଗୋର ୟାମବୁକୁ ମିଶନ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ପ୍ରଥମେ ଇବୋଲା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ୮୮% ରୋଗୀ ଏବଂ ୮୦% କର୍ମଚାରୀ ଇବୋଲା ଦ୍ୱାରା ନିହତ ହୋଇଥିଲେ।

Virus

ଏଥି ସହିତ, କଙ୍ଗୋ ମହିଳା ଜଣକ ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ଯାହାର ନମୁନା ନିକଟରେ ଇବୋଲା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତା ଆଜି ବି ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ଆଫ୍ରିକାର କଙ୍ଗୋରେ ନୂତନ ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରାଯାଉଛି। କଙ୍ଗୋରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରଫେସର ଜାନ୍ ଜେସ୍କୁସ୍ ମୁଏମ୍ବେ ଚମ୍ପମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପଶୁଠାରୁ ମଣିଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *