ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଚାଲିବ ବିନା ଡ୍ରାଇଭରରେ ମେଟ୍ରୋ, ୨୮କୁ ଦେଖାଇବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସବୁଜ ପତକା , ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଚାଲିବ ଦିଲ୍ଲୀର ଏହି ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ

ଡିସେମ୍ବର ୨୮ରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିନା ଡ୍ରାଇଭର ମେଟ୍ରୋ କୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପତକା ଦେଖାଇବେ। ଡୀଏମଆରସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି ଖବର ମିଳିଛି।

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିନା ଡ୍ରାଇଭରରେ ମେଟ୍ରୋ ବହୁତ ଜଲଦି ଚାଲିବାର ଅଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୮ କୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପତକା ଦେଖାଇ ଏହାର ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ। ଏହି ଟ୍ରେନ ରେ ଟ୍ରାକ ନଥିବାର ଜାଣିବା ପାଇଁ ରେଜ୍ୟୁଲେଶନ କ୍ୟାମେରା , ରୀୟଲ ଟାଇମ ମନିଟରିଙ୍ଗ ଟ୍ରେନ ଇକ୍ବିପମେଣ୍ଟ , ରିମୋଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଙ୍ଗ ଏମରଜେନ୍ସି ଆଲାର୍ମ ଏବଂ ଏହା କେତେକ ଟେକନିକ ଦ୍ବାରା ଆଧାରିତ।

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିନା ଡ୍ରାଇଭରରେ ମେଟ୍ରୋ ବହୁତ ଜଲଦି ଚାଲିବାର ଅଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୮ କୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପତକା ଦେଖାଇ ଏହାର ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ। ଏହି ଟ୍ରେନ ରେ ଟ୍ରାକ ନଥିବାର ଜାଣିବା ପାଇଁ ରେଜ୍ୟୁଲେଶନ କ୍ୟାମେରା , ରୀୟଲ ଟାଇମ ମନିଟରିଙ୍ଗ ଟ୍ରେନ ଇକ୍ବିପମେଣ୍ଟ , ରିମୋଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଙ୍ଗ ଏମରଜେନ୍ସି ଆଲାର୍ମ ଏବଂ ଏହା କେତେକ ଟେକନିକ ଦ୍ବାରା ଆଧାରିତ। ଡିଏମଆରସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିଦେଶକ ଅନୁଜ ଦୟାଲ କହିଲେ କି ୩୭ କିଲୋମିଟର ର ମଞ୍ଜେଟା ଲାଇନରେ ବିନା ଡ୍ରାଇଭରରେ ମେଟ୍ରୋ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ଦିନ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନେଶନାଲ କମନ ମୋବିଲିଟୀ କାର୍ଡର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ଏହା ୨୩ କିଲୋମିଟରର ଏୟାରପୋର୍ଟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଲାଇନ ପାଇଁ ହେବ। କମିଶ୍ନର ଅଫ ରେଲଓ୍ବେ ସେଫ୍ଟି ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି କି ବିନା ଡ୍ରାଇଭର ରେ ଟ୍ରେନ ଚାଲିବା ପାଇଁ ସବୁ ମାନଦଣ୍ଡ ପୁରା କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ। ସବୁ ମାନଦଣ୍ଡ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୮ରେ ୟୁଟିଓ ଏହାକୁ ଚଲେଇବାର ଅନୁମତି ଦେବ।

ଏହି ଟ୍ରେନର ଇଣ୍ଡିଆନ ରେଳ ଚେକ ସିସ୍ଟମ ଲଗା ଯାଇଛି ଯାହା ହାଈ ରେଜ୍ୟୁଲୁଶନ କ୍ୟାମେରା ଦ୍ବାରା ଆଧାରିତ ଅଟେ। ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ କୁହାଯାଉଛି କି ରେଳ ଟ୍ରାକରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା କୁ ଏହି କ୍ୟାମେରା ଜାଣି ପରେ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମକୁ ଜଣାଇଥାଏ। ଏବେ ତାକୁ କମାଣ୍ଡ ସେନ୍ଟରରୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରାଯିବ। କହିପାରିବେ କି ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଡ୍ରାଇଭର ଲେସ ହେବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିବ।

ଦୟାଲ କହିଛନ୍ତି କି ଆମେ ଏବେ ଡ୍ରାଇଭର ଲେସ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏବେ ରୋଓ୍ବିଙ୍ଗ ଅଣ୍ଟେଣ୍ଡେଟ ଟ୍ରେନରେ ରହିବେ। ଏବେ ଡିଏମଆରସି ସବୁ ରୂଟରେ 7-8ଟି ଟ୍ରେନରେ ରେଳ ଚେକ କ୍ୟାମେରା ଲଗେଇବାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଡ୍ରାଇଭର ଲେସ ଟ୍ରେନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ନିୟମରେ ଏହାର ଅନୁମତି ନଥିଲା।

ଉପସ୍ଥିତ ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭର ଫ୍ରଣ୍ଡ ଏବଂ ବ୍ୟାକ ବୋର୍ଡ ଦୁଇଟି ଯାଗାରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଟ୍ରେନକୁ ମଧ୍ୟ ମନିଟର କରିଥାଏ। ସିଏମଆରଏସ ସିଏମଆରସିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି କି ଟ୍ରେନର କ୍ୟାମେରାକୁ ମାଇସ୍ଚର ଫ୍ରି କରାଯାଉ ଯେଉଁଥିରେ ଖରାପ ମୌସମରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଗଡବଡ ନ ହେଉ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *