ଲାଭାର୍ଥି କୃଷକଙ୍କୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସପ୍ତମ କିସ୍ତି, ଏପରି ହୋଇଥାଏ ଏହି ସ୍କିମରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ

ପାଖାପାଖି ୧୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ଏହାଦ୍ୱାରା ୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଲାଭ ହେବ | ଏହି ସ୍କିମକୁ ନେଇ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କୃଷକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଥାଏ ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଅଟେ ଯେ ଆବେଦନର ପ୍ରକ୍ରିୟା କଣ ଅଟେ ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଲାଭାର୍ଥି କୃଷକଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସ୍କିମ ଜରିଆରେ କୋଟି କୋଟି କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ୬ ଗୋଟି କିସ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇ ସାରିଛି | ଶୁକ୍ରବାର (୨୫ ଡିସେମ୍ବର )ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସପ୍ତମ କିସ୍ତି ଜାରି କରିବେ |

ସରକାର ଏହି ଟଙ୍କା କୃଷକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ବେନିଫିଟ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଅଧୀନରେ ଜାରି କରିବେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଭିଡିଓ କାନଫରେନସିଂ ଜରିଆରେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକଙ୍କର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବେ | ପାଖାପାଖି ୧୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟାଯିବ ଏହାଦ୍ୱାରା ୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଲାଭ ହେବ | ଏହି ସ୍କିମକୁ ନେଇ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କୃଷକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଥାଏ ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଅଟେ ଯେ ଆବେଦନର ପ୍ରକ୍ରିୟା କଣ ଅଟେ ?

କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଅଧିକାରିକ ପୋର୍ଟାଲରେ ଭିଜିଟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ |

– ସର୍ବପ୍ରଥମେ ପୋର୍ଟାଲର ଏହି ଲିଙ୍କ https://pmkisan.gov.in/ ସାଇଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ |
– ଏଠାରେ “Farmer Corner “କୁ ଯାଇ “New Farmer Registration ” ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |
– ନୂତନ ଟ୍ୟାବରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଜ କୋଡ଼ ପକାଇ “click here to continue “ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |
– ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଫର୍ମରେ ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା, ଗ୍ରାମ, ବ୍ଲକ, ସବ-ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ, ଜେଣ୍ଡର, ନାମ, କ୍ୟାଟେଗୋରୀ ଆଦି ମଗାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଫାଇଲ କରନ୍ତୁ |
– ଭୂମିର ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ସର୍ଭେ କିମ୍ବା ଖାତା ନମ୍ବର, ଖସଡ଼ା ନମ୍ବର ଏବଂ ଏରିୟାର ସାଇଜ ଫାଇଲ କରନ୍ତୁ |
– ଏହାକୁ ଭରିବା ପରେ “Save ” ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିଦିଅନ୍ତୁ | ଏହି ପ୍ରକାରରେ ଆପଣଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ହୋଇଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *