ମେଣ୍ଢା ବିକ୍ରିକରି ସେହି ଟଙ୍କାରେ ପୁଣି ବନାଇଲେ ୧୬ ଗୋଟି ପୋଖରୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କଲେ ପ୍ରଶଂସା

ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ରିୟଲ ଲାଇଫ ହିରୋ ବିନା କୌଣସି ପଦବୀ କିମ୍ବା ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଆଶାରେ ଲଗାତାର ସମାଜ ଏବଂ ପର୍ଯାବରଣର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସରେ ଲାଗି ରହିଥାନ୍ତି | ଏପରି ହିଁ ଜଣେ ରିୟଲ ଲାଇଫ ହିରୋ ଅଟନ୍ତି କଲମନେ କାମେଗେଡା | କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ୭୨ ବର୍ଷର ମେଷପାଳକ କଲମାନେ ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଖରୀ ନିର୍ମାଣରେ ଲାଗି ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଚାରି ଦଶକ ହେବ ସେ ନିଜର ଶକ୍ତିରେ ୧୬ ଗୋଟି ପୋଖରୀର ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି |

କଲମନେର ଗାଁ ବେଙ୍ଗଲୁରୁ ଠାରୁ ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ସେ କେବେହେଲେ ସ୍କୁଲ ଯାଇ ନାହାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ହେବ ମୁଁ ନିଜର ଏବଂ ନିଜ ପୁଅର ପାଖାପାଖି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନିଜର ଗାଁ ପାଖରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ ଗୋଟି ପୋଖରୀର ନିର୍ମାଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି | ସେ ଏହି ଟଙ୍କା ନିଜର ଅନେକ ମେଣ୍ଢା ମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରିକରି ମଧ୍ୟ ଏକାଠି କରିଛନ୍ତି |

କଲମନେ ବାସ୍ତବରେ ନିଜ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜର ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜର ପିତାଙ୍କ ଠାରୁ ଭୂମିର ଆଦ୍ରତାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାର କଲା ଶିଖି ସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ହିଁ ଏହି ପୋଖରୀ ଗୁଡିକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି, ଗାଁ ଲୋକମାନେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ପାଗଳ ଭାବିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବହୁତ ମଜାକ ଉଡ଼ାଇଥିଲେ | ତେବେ ସେ କୌଣସି ଚିନ୍ତା ନକରି ନିଜର କାମରେ ଲାଗି ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ସେଲିବ୍ରେଟି ହୋଇସାରିଛନ୍ତି |

କଲମନେଙ୍କୁ ନିଜର ପର୍ଯାବରଣ ପ୍ରତି ବହୁତ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା କାରଣ ଅଟେ ଯେ ସେ ଲଗାତାର ପୋଖରୀ ବନାଇବାକୁ ନେଇ ପରିଶ୍ରମ କରି ଆସୁଥିଲେ | ଏହି ପୋଖରୀ ଗୁଡିକର ନିର୍ମାଣର ମୁଖ୍ୟ ମକଦ୍ଦମା ପାଣିର ଅଭାବର ସମସ୍ୟା ସହିତ ଲଢ଼ିବା ଅଟେ | କଲମାନେଙ୍କୁ ପଣ୍ଡ ମ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ | ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ଏହା ଅଟେ ଯେ ସମସ୍ତ ପୋଖରୀ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଉପାୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭୀଷଣ ଗରମ ଋତୁରେ ଶୁଖିବ ନାହିଁ | ମଣିଷଙ୍କୁ ଛାଡିଲେ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପଶୁ ମଧ୍ୟ ଆସି ଏଠାରେ ନିଜର ତୃଷ୍ଣା ବୁଝାଇ ପାରିବେ |

ସେମାନେ ଅଧିକାଂଶ କୋଦାଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ପୋଖରୀ ଗୁଡିକ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି | ଏହାଛଡା ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥରରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ ସେତେବେଳେ ସେ ଖୋଲିବା ମିଶନ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଭଡାରେ ନେଇ ଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପୋଖରୀ ଗୁଡିକ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ଗଠନ ଦେଇ ଦେଉଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଏହି କାମ ଉପରେ ବହୁତ ଗର୍ବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଅଧିକାଂଶ ଖବରକାଗଜରେ ଏହି ପୋଖରୀ ସହ ଜଡିତ ସକାରାତ୍ମକ ଆର୍ଟିକଲ ଗୁଡିକର କଟିଙ୍ଗ ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ନେଇଥାନ୍ତି |

ତାଙ୍କ ପ୍ରୟାସକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଦୁଇବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପୁରସ୍କାରରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ | ଏହି ପୋଖରୀର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମନ କି ବାତରେ କଲମନେର ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ହୁଏତ ଜଣେ ସାଧାରଣ କୃଷକ ହୁଅନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ସେ ଜଣେ ଅସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଧନୀ ଅଟନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *