ସୁର୍ପିମକୋର୍ଟର ବଡ ନିଷ୍ପତି: ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରି ପଦବୀରେ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ(OBC , SC , ST ) ଆବେଦନ କରି ପାରିବେ

ସୁର୍ପିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି କି ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରୀର ପଦବୀ ସବୁ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଏଥିରେ OBC , SC , ST ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଜସ୍ଟିସ ୟୁ ୟୁ ଲଲିତ, ଜସ୍ଟିସ ରବିନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ଜସ୍ଟିସ ଋଷିକେଶ ରାୟଙ୍କ ଏକ ସଂସ୍ଥାର ଅଦକ୍ଷ ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗର ମେଧାବୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରୀରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବା ଏବଂ ପୁଣି ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଚୟନରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବ ‘ ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ଆରକ୍ଷଣ ‘ ପରି ହେବ।

ଯଦି ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରୀର ଚୟନ ହେଲା ତେବେ ସଂରକ୍ଷିତ କୋଟାର ଚୟନ ଗଣା ଯିବ ନାହିଁ।

ଜସ୍ଟିସ ଲଲିତ ନିଜର ଏବଂ ଜସ୍ଟିସ ରୟଙ୍କ ଲେଖାଥିବା ନିସ୍ପତିରେ କହିଲେ , ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରୀରେ ଚୟନ ହେବାର ହକଦାର ଅଟନ୍ତି। ଏହା ଭଲ ଭାବରେ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଉଛି କି ଯଦି ସଂରକ୍ଷିତ ଶ୍ରେଣୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସଂବଂଧିତ ଏପରି ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜର ଯୋଗ୍ୟତାର ଆଧାରରେ ଚୟନିତ ହେବାର ହକଦାର ଅଟନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ଚୟନ ସଂରକ୍ଷିତ ଶ୍ରେଣୀର କୋଟାରେ ଗଣା ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ସଂବଂଧିତ ଅଟନ୍ତି।

ଖୋଲା ପରିସର କୋଟା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବଂର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ।

Can Supreme Court Revive The Economy -Shashank Dewan - BW Businessworld

ଜସ୍ଟିସ ଭଟ ଏହି ନିସ୍ପତିରେ ଅଲଗା ମତ ଦେଇ ଲେଖିଛନ୍ତି , ଖୋଲା ପରିସର୍ଲ ଏକ କୋଟା ନୁହେଁ ବଂର ଏହା ସବୁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ରୂପରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ। ଏହି ନିସ୍ପତି OBC ମହିଳା ଏବଂ SC ମହିଳା ଶ୍ରେଣୀରେ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଦୁଇ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କ ପଟ ଫାଇଲିରୁ ଏକ ନିବେଦନ ଅାସଲା , ଯେଉଁମାନେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କନେସ୍ଟବଲର ଚୟନ ପାଇଁ ୨୦୧୩ ରେ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିବେଦନରେ କୋର୍ଟ ଦେଲା ନିସ୍ପତି।

OBC ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୋନମ ତୋମର ଆରୋପ ଲଗେଇ ଥିଲେ କି ସେ ଚାକିରୀ ପାଇଥିବା ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରୀର ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ନମ୍ବର ପାଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ ନିଜ ନିସ୍ପତିରେ କହିଲେ କି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାତର ପରିଣତି ସବୁ ଚୟନକୁ ଅମାନ୍ୟ କରି ନୂଆ ଟିପ୍ପଣୀ ରେ ଡ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରାଧିକରଣ କରିବାକୁ ର୍ନିଦେଶ ଦେବାକୁ ହେବ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପତ୍ର ଜାରି କରିବାକୁ ର୍ନିଦେଶ।

କୋର୍ଟ କହିଲେ କି , ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିକି ଚୟନିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ସେ ଏହି ସମୟରେ ଚାକିରୀରେ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟାର ପଦ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଏହାକୁ ରାହତ ଦେଉଛୁ। କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସେହି OBC ମହିଳା ଶ୍ରେଣୀର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଦେବା ପାଇଁ ଜାରୀ କରିବାକୁ ର୍ନିଦେଶ ଦେଇଛି , ଯେଉଁମାନେ ଜେନେରାଲ କାଟାଗୋରୀର ଚୟନିତ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *