କିଏ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହାଙ୍କର ଡିଜାଇନ ଉପରେ ୯୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ମୋଦୀ ସରକାର, ୨୦୨୨ ବେଳକୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଯିବ ନୂତନ ସଂସଦ |

ସଂସଦ ଭବନର ନୂତନ ବିଲଡିଂର ନୂତନ ଡିଜାଇନ, ଯୋଜନା ଏବଂ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ଼ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଗୁଡିକ ଉପରେ କାମ କରିଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଏ ଅଟନ୍ତି ଏହି ଡାକ୍ତର ବିମଲ ପଟେଲ, ଯାହାଙ୍କର ଡିଜାଇନକୁ ନେଇ ସରକାର ୨୦୨୨ ବେଳକୁ ବିଲଡିଂ ବନାଇ ନେବେ |

ଡାକ୍ତର ପଟେଲଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜାଇନ:

ଡାକ୍ତର ପଟେଲଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜାଇନରେ ଅହମଦାବାଦର ରିଭରଫ୍ରଣ୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ, କାଙ୍କରିୟାର ରୀ-ଡବଲପମେଣ୍ଟ, ରାଜକୋଟ ରେସ୍କୋର୍ସ ରୀ-ଡବଲପମେଣ୍ଟ, ଆରବିଆଇ ଅହମଦାବାଦ, ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ, ଆଇଆଇଏମ ଅହମଦାବାଦ, ଆଇଆଇଟି ଯୋଧପୁର ପରି ଅନେକ ବିଲଡିଂ ଗୁଡିକ ଶାମିଲ ରହିଛି |

୩୫ ବର୍ଷର ବିଲଡିଂ ଡିଜାଇନ କରିବାର ରହିଛି ଅନୁଭବ:

ବିମଲ ପଟେଲଙ୍କର ଜନ୍ମ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୬୧କୁ ହୋଇଥିଲା | ସେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଗତ ୩୫ ବର୍ଷ ହେବ ବାସ୍ତୁକଳା, ସହର ଡିଜାଇନ ଏବଂ ସହର ନିୟୋଜନର କାମ କରୁଛନ୍ତି | ସେ ଅହମଦାବାଦରେରେ ସିଇପିଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଅଫ ପ୍ଳାନିଙ୍ଗ ଏଣ୍ଡ ଆର୍କିଟେଚର ଭୋପାଲର ୱାର୍ଡ ଅଫ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ବାସ୍ତୁକଳା ଏବଂ ଯୋଜନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି |

ପିତାଙ୍କ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କାମ:

୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଡାକ୍ତର ପଟେଲ ଅହମଦାବାଦରେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ କୋଠା ଅହମଦାବାଦରେ ଦ ଏଣ୍ଟରପ୍ରେନ୍ୟୋରସିପ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପାଇଁ ଡିଜାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଥିଲା | ସେ ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ବାସ୍ତୁକଳା ପାଇଁ ଆଗା ଖାନ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ | ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସିଙ୍ଗଲ ଫେମିଲି ହୋମସ, ସଂସ୍ଥାନ, ଶିଳ୍ପ କୋଠା ଏବଂ ସହର ପୁନର୍ବିକାଶ ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ କାମ କରିଛନ୍ତି | ସେ କାଙ୍କାରିୟା ହ୍ରଦ ବିକାଶ ଏବଂ ସାବରମତୀ ରିଭରଫ୍ରଣ୍ଟ ପାଇଁ କାମ କରିଛନ୍ତି |

ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ପାଇଁ କାମ କରିଥିଲେ:

ତାଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିଯୋଜନା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଆଗା ଖାନ ଏକାଡେମୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଅହମଦାବାଦ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏସୋସିଏସନ, ଭୁଜ ବିକାଶ ଯୋଜନା ଏବଂ ଟାଉନ ପ୍ଳାନିଙ୍ଗ ସ୍କିମ, ସିଜି ରୋଡ଼ ପୁନର୍ବିକାଶ, ଉଦ୍ଧାମିତା ବିକାଶ ସଂସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ, ଆଇଆଇଏମ ଅହମଦାବାଦ କ୍ୟାମ୍ପସ ଶାମିଲ ରହିଛି | କାଙ୍କାରିୟା ହ୍ରଦ ବିକାଶ, ସାବରମତୀ ରିଭରଫ୍ରଣ୍ଟ ବିକାଶ ଏବଂ ଗାନ୍ଧିନଗରର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ସଂକୁଳ ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ |

୨୦୧୯ ମସିହାରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ:

ଡାକ୍ତର ପଟେଲଙ୍କୁ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଆଗା ଖାନ ଆୱାର୍ଡ ଫ୍ର ଆର୍କିଟେଚର(୧୯୯୨), ଯୁଏନ ସେଣ୍ଟର ଫ୍ର ହ୍ୟୁମାନ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ଅଫ ଏକସେଲେନ୍ସ (୧୯୯୮), ୱାର୍ଡ ଆର୍କିଟେଚର ଆୱାର୍ଡ (୨୦୦୧) ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନ୍ୟାସନାଲ ଆୱାର୍ଡ ଫର ଏକସେଲେନ୍ସ ଇନ ଅର୍ବନ ପ୍ଳାନିଙ୍ଗ ଏଣ୍ଡ ଡିଜାଇନ (୨୦୦୨) ଶାମିଲ ରହିଛି | ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *