ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ଟୀକା ଲଗାଇ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହିଁ ୨ ଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ, ଜାରି କରାଗଲା ଚେତାବନୀ |

ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହିଁ ଫାଇଜରର କରୋନା ଟୀକା ଲଗାଇବା ପରେ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି | ଦୁଇଜଣ ହିଁ ପେଶାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଟୀକା ନେବା ଦ୍ୱାରା ଏଲର୍ଜୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୋଇଛି | ଡେଲି ମେଲର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ବ୍ରିଟେନର ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲ୍ଥ ସର୍ଭିସ (ଏନଏଚଏସ) ଘଟଣାର ପୁଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି |

ଉଭୟ ପୀଡିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ Anaphylactoid Reactionର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନର ନିୟାମକ ଏଜେନ୍ସି ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି କୌଣସି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହାଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଔଷଧ, ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଟୀକା ଦ୍ୱାରା ଏଲର୍ଜୀ ରହିଛି ତେବେ ତାବଙ୍କ ଫାଇଜରର ଟୀକା ନଦିଆଯାଉ |

ବ୍ରିଟେନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଫାଇଜରର ଟୀକା ଦିଆଯାଉଛି | ସେହିପରି ଏନଏଚଏସର ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡିକାଲ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫନ ଫୋବିସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ଦ୍ୱାରା ଏଲର୍ଜୀର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସଠିକ ଭାବରେ ରିକଭର କରୁଛନ୍ତି | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଏଲର୍ଜୀ ହିଷ୍ଟ୍ରୀ ରହିଥିଲା |

ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଫାଇଜର ଟୀକା ଦିଆଯାଉଛି | ଏଥିପାଇଁ ଦେଶରେ ୫୦ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରୋନା ଟୀକା ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବ୍ରିଟେନ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଅଟେ | ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାଇଜରର କରୋନା ଟୀକାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାନ୍ତି |

ପ୍ରଥମ ଚରଣରେ ବ୍ରିଟେନ ଫାଇଜରର କରୋନା ଟୀକାର ୮ ଲକ୍ଷ ଖୁରାକର ବ୍ୟବହାର କରିବ | ତେବେ ବ୍ରିଟେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମେଟ ହେକାକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ରିସମସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ପାଖରେ ଦଶ ଲକ୍ଷ ଖୁରାକ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବ |

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *