WHO ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଚେତାବନୀ, ଭ୍ୟାକସିନରେ ବି ଶେଷ ହେବନାହିଁ କୋରୋନା।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ଏକ ବର୍ଷରୁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଦୁନିଆ ପାଇଁ କିଛି ଭ୍ୟାକସିନ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ବିଶ୍ଵାସ ଜନ୍ମାଇଛି, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି କି କୋରୋନା ଭାଇରସ ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ଟୀକା କୈାଣସି ଯାଦୁର ଗୋଲି ନୁହେଁ।

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଏଥିପାଇଁ ଛିଡ଼ା ହେଉଛି, କାରଣ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ଲଗାତର ଦୁଇଦିନ କୋଭିଡ-୧୯ ଘଟଣାର ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦେଖା ଯାଇଛି। ସଂଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିବା ବିଡେନ ବି ଏହାକୁ ଏକ “ଡାର୍କ ବିଂଚର” କହିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାରେ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିକାରାତ୍ମକ କେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ରବାରକୁ ଘର ଭିତରେ “ସାର୍ବଜନୀନ ମୁହଁ ମାକ୍ସର ଉପଯୋଗ”ର ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି କି ସେହି ଭାଇରସର ମାରାତ୍ମକତାକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆମେମାନେ ଜାନୁଆରୀରେ ଉଦଘାଟନ ସମାରୋହ କରିବା।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଭ୍ୟାକସିନ ବିରୋଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି କି ଏହା ଏକ ଭୁଲ ଧାରଣା ହେଉଛି କି କୋଭିଡ-୧୯ର ସଙ୍କଟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଆପତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକଲ ରୟାନ କହିଛନ୍ତି କି ଆଗତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ମୁଁ ଯେ କୌଣସି ଟୀକା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ପାରିବି ନାହିଁ।ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଟୀକାକରଣ ଆମ ପାଖରେ ମହଜୁଦ ଟୁଲ କିଟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ ଯୋଡିଦେବ, କିନ୍ତୁ ନିଜେ ଏହା କାମ କରିବ ନାହିଁ।’

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ ଅଦନୋମ ଘେବିୟସ କହିଛନ୍ତି କି ଟୀକା ଉପରେ ପ୍ରଗତି “ସୁଡ଼ଙ୍ଗର ଅନ୍ତକୁ ପ୍ରକାଶ”ର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ଶେଷ ହେବା ବା ବଢିବାର ଧାରଣା ବିରୋଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେବା ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଭାଇରସ ଏବେ ବି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବଢୁଛି, ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଦେଖାଶୁଣା କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ଦାବି କରାଯାଉଛି।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ କହୁଛନ୍ତି କି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୧ଟି ଭରସାଯୋଗ୍ୟ ଟୀକା ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ସାରିଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବଡ ସ୍ତରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଅଛି।

google

ବ୍ରିଟେନ ସାମାନ୍ୟ ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ଫାଇଜର-ବାୟୋଏନଟେକ ର ଟୀକାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଆମେରିକାରେ ମାସର ଶେଷରେ ଟୀକାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କି ବ୍ଳେଜିୟମ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ କହିଛନ୍ତି କି ସେମାନେ ଜାନୁଆରୀରେ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

ଟୀକାକୁ ଅଲ୍ଟ୍ରା-କମ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ଯାହା ପାଇଁ ଆମେରିକୀୟ କଂପାନୀମାନେ ତାଙ୍କ ବିତରଣର ସହାୟତା ପାଇଁ ବଡ଼ ସ୍ତରର ପ୍ରୟାସର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ଫାଇଜର ଏବଂ ବାୟୋଏନଟେକର ଟୀକାକୁ -୯୪ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନହାଇଟ(-୭୦ ସେଲସିୟସ)ରେ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *