କୃଷକଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବେ ସରକାର, ଶୀଘ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି କାମ

ଦେଶର ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୯.୮୫ କୋଟି କୃଷକଙ୍କୁ ୨-୨ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି | ଏମିତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏହି କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ନୂତନ କିସ୍ତି ପଠାଇବାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲାଗିପଡ଼ିଛି |

ଗତ ୪ ମାସ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୯.୮୫ କୋଟି କୃଷକଙ୍କୁ ୨-୨ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି | ଏମିତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏହି କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ନୂତନ କିସ୍ତି ପଠାଇବାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲାଗିପଡ଼ିଛି | ସେହିପରି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ତାରିଖ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାର ପ୍ରାରମ୍ଭ କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ନିଧି ଯୋଜନା କୃଷକଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏହା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ସବୁଠୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ଅଟେ |

କୃଷକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା:

farmers

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବାର୍ଷିକ ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏମିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ୬ ଗୋଟି କିସ୍ତି ପଠାଯାଇ ସାରିଛି | ଗତ ୨୩ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୧.୩୫ କୋଟି କୃଷକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକାର ସହାୟତା ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିଥାଏ | ଏମିତିରେ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ୧ ଡିସେମ୍ବରରୁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଦ୍ଵିତୀୟ କିସ୍ତି ୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଖଟରେ ପଠାଇଦିଆଯାଇଥାଏ |

ସରକାରଙ୍କର ସବୁଠୁ ବଡ କୃଷକ ସ୍କିମ:

farmer

ଏମିତିରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟr କହିବା କଥା ଯେ ୧.3 କୋଟି କୃଷକଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ମିଳି ପାରିଲା ନାହିଁ କାରଣ ତାଙ୍କ ରେକର୍ଡରେ ସମସ୍ୟା ରହିଥିଲା କିମ୍ବା ଆଧାର କାର୍ଡ ନଥିଲା | ଯଦି ସ୍ପେଲିଂରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଅଟକି ଯାଇପାରେ |

କାରଣ ଏହା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ସବୁଠୁ ବଡ କୃଷକ ସ୍କିମ ଅଟେ ଏଥିପାଇଁ କୃଷକଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବୈଶିଷ୍ଟ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଦିଆ ଯାଇଛି | ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ହେଲ୍ପ ଲାଇନ ନମ୍ବର | ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକ ସିଧାସଳଖ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିପାରିବ |

କୃଷକ ସିଧାସଳଖ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ:

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ନମ୍ବର: ୦୧୧-୨୩୩୮୨୦୯୨, ୨୩୩୮୨୪୦୧
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକଙ୍କର ନୂତନ ହେଲ୍ପଲାଇନ: ୦୧୧-୨୪୩୦୦୬୦୬
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର: ୧୮୦୦୧୧୫୫୧୬୬
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକଙ୍କର ଆଉ ଏକ ହେଲ୍ପଲାଇନ: ୦୧୨୦-୬୦୨୫୧୦୯
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର: ୧୫୫୨୬୧

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *