ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ତୁର୍କୀର ଭୟଙ୍କର ଷଡଯନ୍ତ୍ର |

ଭାରତ ଯେତେବେଳେ କାଶ୍ମୀରର ବିଶେଷ ସ୍ଥିତିକୁ ସମାପ୍ତ କରିଦେଲା ସେତେବେଳେ ତୁର୍କୀ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁର୍କୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ଏକ ନୂତନ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି | ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ପୂର୍ବ ସିରିୟାର କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ତୁର୍କୀ, କାଶ୍ମୀର ପଠାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି | ଗ୍ରୀସର ଏକ ପତ୍ରକାର ଏଣ୍ଡ୍ରୀସ ମାଉଣ୍ଟଜୋରୀଲିୟାସ ନିଜର ରପୋର୍ଟରେ ତୁର୍କୀର ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି |

Turkey-Pakistan

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତୁର୍କୀର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେଚେପ ତୈୟପ ଏର୍ଦେବାନ ଇସ୍ଲାମିକ ଦୁନିଆରେ ସାଉଦୀର ପ୍ରଭୁତ୍ୱକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ ନିଜେ ନେତୃତ୍ବର ଭୂମିକାରେ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | କାଶ୍ମୀରରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭଡାରେ ଆଣି ପଠାଇବା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଏହି ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ |

Turkey-Pakistan

ତୁର୍କୀ ଦୀର୍ଘ ସମୟରୁ ପୂର୍ବ ଭୂମଧ୍ୟ ସାଗରରେ ଗ୍ରୀସ-ମିଶର-ସାଇପ୍ରସ ବିରୋଧରେ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ଏକଜୁଟ କରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରୁଛି | ତୁର୍କୀ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରରେ ନିଜର ଏହି ଅଭିଯାନରେ ପାକିସ୍ତାନର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାୟୀ ଉପସ୍ଥିତି ସ୍ଥାପିତ କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି | ଏହା ଅଧୀନରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଏବଂ ସେନାର ଉପସ୍ଥିତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ କାରାବାଖ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସିରିୟାରେ ତୁର୍କୀ ନିଜ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦିଆଯାଇଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ସିରିୟା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସେନାରେ ଶାମିଲ ହୋଇଥିବା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ସୁଲେମାନ ଶାହାଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଅବୁ ଏସ୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମିଇଟକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତୁର୍କୀ |

Turkey-Pakistan

ଅବୁ ଏସ୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁର୍କୀ ଅଧିକାରୀ ଅନ୍ୟ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର କମାଣ୍ଡର ମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବେ ଏବଂ ସେହି ଲୋକଙ୍କର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଯେଉଁମାନେ କାଶ୍ମୀର ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଅବୁ ଏସ୍ମା ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗରୁ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କାଶ୍ମୀର ଅଭିଯାନରେ ଶାମିଲ ହେବେ ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୦ ଡଲାରର ଧନରାଶି ଦିଆଯିବ | ଅବୁ ଏସ୍ମା ନିଜ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କହିଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀର ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଯେପରି କାରାବଖ | ନାଗର୍ନୋ-କାରାବଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦାଖଲକୁ ନେଇ ହିଁ ଅଜରବେଜାନ ଏବଂ ଆର୍ମିନୀୟା ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଚାଲୁଛି | ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରୁ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେ ତୁର୍କୀ ନିଜର ସିରିୟାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଜରବେଜାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲା |

ସ୍ଥାନୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ତୁର୍କୀ ଏଜାଜ, ଗେରାବ୍ଲସ, ବୈପ, ଅଫରୀନ ଏବଂ ଇଦଲିବରେ କାଶ୍ମୀର ପଠାଯାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯିବ | ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ନାମକୁ ବହୁତ ଗୋପନୀୟ ରଖାଯିବ |

କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ହିଁ ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି | ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ, କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ଏବଂ ୟୁଏଇର ସମର୍ଥନ କରିପାରି ନାହିଁ | ୧୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ଦିନ ତୁର୍କୀର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏର୍ଦବାନ ନିଜର ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀର ଆମ ପାଇଁ ସେତିକି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଯେତିକି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଅଟେ | ତୁର୍କୀ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମଞ୍ଚରୁ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା |

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *