କୋରୋନା ଉପରେ ବଡ଼ ଖୁସି ଖବର: ଦୁନିଆ କୁ ଆସିଯାଇଛି ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନ, ୭ଦିନ ପରେ ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହେବ ଉପଲବ୍ଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରିଟେନ ଦୁନିଆର ଏମିତି ପ୍ରଥମ ଦେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯିଏ ଆମେରିକାରେ ଫାର୍ମା କଂପାନୀ ଫାଇଜର ଏବଂ ଜର୍ମାନ କଂପାନୀ ବାୟୋଏନଟେକର ଯୋଡ଼ି ହୋଇ କୋରୋନା ଭାଇରସ ଭ୍ୟାକସିନର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଆଗ ସପ୍ତାହର ଆରମ୍ଭରେ ବ୍ରିଟେନର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ବ୍ରିଟେନ ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ଆଜି ସବୁଠାରେ ଔଷଧ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଉନ୍ନତି ନିୟମ କେନ୍ଦ୍ର (ଏମଏଚଆରଏ)ର ସୁପାରିଶକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବା ପାଇଁ ଫାଇଜର-ବାୟୋଏନଟେକର କୋଭିଡ-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଟୀକା ଆଗ ସପ୍ତାହରେ ପୂରା ୟୁକେରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ବ୍ରିଟେନର ଭ୍ୟାକସିନ କମିଟି ସ୍ଥିର କରିବେ ପ୍ରଥମେ କାହାକୁ ମିଳିବ ଭ୍ୟାକସିନ

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି ବ୍ରିଟେନର ଭ୍ୟାକସିନ କମିଟି ସ୍ଥିର କେଉଁ ପ୍ରାଥମିକ ସମୂହକୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଭ୍ୟାକସିନ ଦିଆଯିବ, ଯେମିତିକି ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଦେଖାଶୁଣା କରିବା ପାଇଁ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ, ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଏମିତି ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପାଇଁ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମେଣ୍ଟ ହୈନକାକ କହିଛନ୍ତି କି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆରମ୍ଭ ଆଗ ସପ୍ତାହରେ ହେବ।

ଭାରତକୁ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ

ଫାଇଜର ଭ୍ୟାକସିନ ଭାରତକୁ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ। ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଭ୍ୟାକସିନକୁ ସାଇତି ରଖିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ୨ ରୁ ୮ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହେବା ଦରକାର।ଫାଇଜର ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ୟାକ ହେବା ଠାରୁ ନେଇ ବ୍ୟବହାର ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାକୁ ମାଇନସ ୭୦ ଡିଗ୍ରୀରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତକୁ ଆଣିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ।ଫାଇଜର ଏବଂ ବାୟୋଏନଟେକକୁ ସଂଯୁକ୍ତ କରି କୋରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ପେଜ-୩ ଚେଷ୍ଟାରେ ୯୫% ପ୍ରଭାବ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *