ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ନିଜ ଚାହିଦା ହରାଉଛି ସୁନା, ଭାରତରେ କଣ ରହିଛି ସୁନା ମୂଲ୍ୟର ସ୍ଥିତି

ଭାରତରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଏମସିଏକ୍ସରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୦.୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୩୦୫ ଟଙ୍କା ବଢି ୪୯,୨୫୨ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି | ସେହିପରି ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ୦.୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୪୮୭ ଟଙ୍କା ବଢି କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୩,୮୧୨ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି |

ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସୁନା ଏବଂ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୂଲ୍ୟ ଟ୍ରେଣ୍ଡର ଓଲଟା ଗୁରୁବାର ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ଫାଇଲ କରାଯାଇଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଫାଇଜରର ଟିକାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଯିବାରୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଏବଂ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଆମେରିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବୁଧବାର ଦିନ ବ୍ରିଟେନରେ ଫାଇଜରର ସଫଳତା ଉପରେ ଖୁସି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି | ଏହାଦ୍ୱାରା ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢି ଯାଇଛି |

ଏମସିଏକ୍ସରେ ବଢ଼ିଲା ସୁନା ଦର:

ଭାରତରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଏମସିଏକ୍ସରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୦.୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୩୦୫ ଟଙ୍କା ବଢି ୪୯,୨୫୨ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି | ସେହିପରି ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ୦.୭୭ ୦.୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୪୮୭ ଟଙ୍କା ବଢି କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୩,୮୧୨ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ମାର୍କେଟରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୬୭୫ ଟଙ୍କା ବଢି ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୮,୧୬୯ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୮୦ ଟଙ୍କା ବଢି କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୨,୪୯୬ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି | ସେହିପରି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅହମଦାବାଦର ସର୍ରାଫା ବଜାରରେ ସ୍ପଟ ଗୋଲ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୮,୯୭୩ ଟଙ୍କା ରହିଛି | ସୁନାର ଭବିଷ୍ୟତ ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୮,୬୪୩ ଟଙ୍କା ରହିଛି |

ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସୁନା ଦର:

ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ବାସ୍ତବରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଫାଇଜରର ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ପରେ ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ସୁନାରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏଥିସହିତ ଆମେରିକା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ଗୁଡିକ କାରଣରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ସୁନା ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଆଉନ୍ସ ପ୍ରତି ୧୮୨୬.୧୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି | ସେହିପରି ୟୁଏସ ସୁନା ଭବିଷ୍ୟତ ମୂଲ୍ୟ ଆଉନ୍ସ ପ୍ରତି ୧୮୨୯ ରହିଛି | ରୁପାର ମୂଲ୍ୟ ୧.୨ ପ୍ରତିଶତ ଖସି ଆଉନ୍ସ ପ୍ରତି ୨୩.୮୨ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *