ଚିନର ପୁରୁଷମାନେ କନିଆଁ କରିବା ପାଇଁ କାହିଁକି ଚାହଁନ୍ତି ପାକିସ୍ଥାନ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ?

ଶହେରୁ ଅଧିକ ପାକିସ୍ଥାନର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚୀନର ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବିକି ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ଚୀନ୍ ନେଇଯାଇଥାଏ। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏପି ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି କି ପାକିସ୍ଥାନରେ ୬୨୯ ଝିଅ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୀନର ପୁଅ ଏବଂ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର କନିଆଁ କରି ବିକି ଦିଆଯାଉଛି।

ଏହି ଚିଠା ପାକିସ୍ଥାନରେ ହିଁ ଯାଞ୍ଚ ଦଲିଲ ଦେଶ ସାରାର ଟ୍ରୈଫକିଙ୍ଗର ଜାଲକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ଥାନର ଗରିବ ଏବଂ ବଞ୍ଚିତ ଶ୍ରେଣୀର ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଚୀନ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର କନିଆଁ କରିବା ପାଇଁ ବତାଶିଖା କରାଯାଉଛି।

୨୦୧୮ ପରେ ସେ ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗର ଜାଲରେ ବସିଥିବା ପାକିସ୍ଥାନର ମହିଳା ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସଠିକ ଆକଳନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଅବୈଧିକ ଧନ୍ଦା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ତର୍ଜମା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ପୁଣି ସେହି ଅବୈଧିକ ଧନ୍ଦା ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତର୍ଜମା ସହିତ ଯୋଡା ଅଧିକାରୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି କି ପାକିସ୍ଥାନର ଚୀନର ସମ୍ବିଧାନ ଉପରେ ଖରାପ ନଜର ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କାରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଦାୟିତ୍ଵରେ ରହୁଛନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଫଇସଲା ପରେ ଏକ କୋର୍ଟରେ ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗର ଆରୋପ ରେ ଫସିଥିବା ୩୧ ଜଣ ଚୀନ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ନାମ ଜାହିର ନ କରିବାର ସର୍ତ୍ତ ଉପରେ ଏକ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଅଦାଲତର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ କହିଥିଲେ କି ପୋଲିସକୁ ପ୍ରଥମେ କେତେଥର ଜଣାଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା କାରଣରୁ ଚୁପ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟଥର ଜଣାଇବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ଚୀନ ଠାରୁ କେତେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ କେତେ ପାକିସ୍ଥାନର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗ୍ ନେଟୱର୍କରେ ଫସିବାରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସଲୀମ ଇକବାଲ୍ କହିଥିଲେ,ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗ୍ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଧରି ରଖି କାମକରୁଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଚାପ ପକାଯାଉଛି। ସେଠାକୁ ବି କେତେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବଦଳି କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପାକିସ୍ଥାନର ଶାସକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛୁ ତ ସେ ବିଲକୁଲ୍ ବି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହାନ୍ତି।

ପାକିସ୍ଥାନ ମିଡ଼ିଆରେ ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଚାପିବାକୁ ନେଇ ସାରା ରାକ୍ଷସ ଲାଗିଯାଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, କେହି ବି ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହାନ୍ତି। ପୂରାପୂରି ଅବୈଧିକଧନ୍ଦା ଚାଲିଛି ଏବଂ ଭରି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାର ତର୍ଜମା କରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ତାଙ୍କ ମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି।ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗ୍ ଆହୁରି ବଢି ଗଲାଣି।

ଚୀନ୍ ର ବିଦେଶୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କୁ ଏମିତି କୈାଣସି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଯାଇ ନାହିଁ। ଚୀନ ର ବିଦେଶୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବୟାନ୍ ରେ କହିଥିଲେ କି ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ସରକାର ତାଙ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରିବାରିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅବୈଧିକ ଉପାୟରେ ସୀମା ପାର ବାହାଘର କଥା ସହ୍ୟ କରୁନାହାନ୍ତି।

ପାକିସ୍ଥାନର ଈସାଈ ସମୁଦାୟ ଝିଅଙ୍କୁ ନିଜ ଜାଲରେ ଫସାଇ ଧରି ରଖିବା ପାଇଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗରିବ ବାପା-ମା ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚୀନରୁ ଧନୀ ବର ଆଣିଦେବାର ଲୋଭ ଦେଖାନ୍ତି। କେତେ ପାକିସ୍ଥାନର ମହିଳା ଚୀନର ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପୁଣି ଚୀନରେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ବେଶ୍ୟା ବୃତ୍ତି କରାଯାଉଛି। କେତେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏମିତି ପ୍ରତାରିତ କରାଯାଉଛି।

ମୁସଲମାନ ବହୁଳ ପାକିସ୍ଥାନ ରେ ଈସାଈ ଗରୀବ ସମୁଦାୟଙ୍କ ରୂପରେ ଜଣା ଯାଉଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ କରାଯାଇଥାଏ।ଟ୍ରୈଫିକିଙ୍ଗ୍ ରେ ଚୀନ୍, ପାକିସ୍ଥାନର ଦଲାଲ୍ ଏବଂ କିଛି ଈସାଈ ବି ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦଲାଲ୍ ଗରିବ ମାନେ ନିଜ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବିକିବା ପାଇଁ ଭଳି-ଭଳି କି ଲୋଭ ଦେଖାଇଥାନ୍ତି। ଯାଞ୍ଚଦଳ କହୁଛନ୍ତି କି ଏକ ଦଳ ବି ତାଙ୍କ ମାଡ୍ରାସ ରେ ମୃତ୍ୟୁବ୍ୟୁରୋ ଚଳାଉଛନ୍ତି।

ତର୍ଜମାକାରୀ ମାନେ ୬୨୯ମହିଳାଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ୍ ରେ ତାଙ୍କ ଚୀନ୍ ର ସ୍ବାମୀ ମାନଙ୍କ ନାମ ବି ମହଜୁଦ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ସୂଚନା ବି ଦିଆଯାଇଛି କି ତାଙ୍କ ବାହାଘରର ତାରିଖ କେତେ। କିଛି ଅଧିକାରୀ କହୁଛନ୍ତି କି ୬୨୯ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକମାନେ ହିଁ ଚୀନ୍ ର ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବିକି ଦେଇଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ଥାନର ଗରିବ ପରିବାର ମାନେ କହୁଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କ ବାହାଘର ଚୀନ୍ ର ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କ ସହ ହୋଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ଜୀବନ ବହୁତ ସୁଖରେ ବିତିବ।ବା‌ହାଘର ସୌଦାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ସୌଦା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ।ଯଥା-ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ କନିଆଁ ମିଳିଯିବ।କାରଣ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଅଟେ।

ତର୍ଜମା ସହିତ ଯୋଡା ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ ଏପି ଏଜେନ୍ସି ରୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ତର୍ଜମାରୁ ଏହା ପୂରା ସଫା ହୋଇଯାଇଛି କି ଅଧିକ ପାକିସ୍ଥାନର କନିଆଁ ମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ରେ ବେଶ୍ୟା ବୃତ୍ତି ପାଇଁ ବିକା ଯାଉଛି।

ଚୀନ୍ ରେ ଫସିଥିବା ଏକ ପାକିସ୍ଥାନର ଝିଅ ଅରୂଜ ମେସେଜ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏପି ଏଜେନ୍ସି କୁ ଜଣାଇଥିଲା କି ତାର ଚୀନ୍ ର ସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କୁ ପିଟୁଛି ଏବଂ ରାତିରେ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହିତ ନିଶା ଅବସ୍ଥାରେ ଫେରୁଛି।ଅରୂଜ୍ କହିଥିଲେ କି ସେ ତାଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ପରି ତାକୁ ବି ଜଣାନଥିଲା କି ସେ ଚୀନ୍ ର କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ଥାନରୁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଉଡାଜାହାଜ ରେ ଚୀନ୍ କୁ ଅଣା ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ପୁଣି ଏୟାରପୋର୍ଟ ଠାରୁ କେତେଘଣ୍ଟା ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ପରେ କୈାଣସି ଅଜଣା ସ୍ଥାନରେ ରଖା ଯାଇଥାଏ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜଣା ନ ଥାଏ।

ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ଥାନ ଇକୋନୋମିକ କାରିଡୋର୍ ରେ କିଛି ଶ୍ରମିକ କାମ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଆସିଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଏଠାର ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ମିଛରେ ବାହାହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ନେଇଯାଆନ୍ତି। ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ଥାନରେ କିଛି ଲୋକ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଅଙ୍ଗ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବି ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *