ନିବାରଣ ତୋଫାନ୍ ମାଛୁଆଳ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଲା ‘ଭଲ ଦିନ’ କୂଳରେ ସୁନାର ମୋତି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଭିଡ ଯୁଟିଛି

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ବାତ୍ୟା ତୋଫାନ ନିବାରଣ ହେବା ପରେ ସେଠାରେ ସମୁଦ୍ର ତଟକୁ ଆସିଥିବା ଅବଶେଷରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁନାର ମୋତି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ଭିଡ ଜମି ଯାଇଛି।

ଶନିବାର ଦିନ କଥିତ ରୂପେ କେତେ ଲୋକ ସୁନାର ମୋତିକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀର ସମୁଦ୍ର ତଟରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ।ଏହା ମନାଯାଉଛି କି ବାତ୍ୟା ନିବାରଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର କାରଣରୁ ଏହି ପୂରା ଇଲାକା ସମୁଦ୍ର ପାଣିରେ ଡୁବି ଯାଇଛି।

ସ୍ଥାନୀୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ସମୟ ସହିତ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଡୁବି ଯାଇଛି ଏବଂ ବାତ୍ୟା ନିବାରଣର ଭୂସ୍ଖଳନ ପରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ସମୟରେ ସେହି ମନ୍ଦିରରେ ମହଜୁଦ ସୁନାର ମୋତି କୂଳକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା।

ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲାର କୋଥପଲ୍ଲୀ ମଣ୍ଡଳର ତଳ ଗାଁର କେତେ ମଛୁଆଳ ପରିବାର ସୁନାକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ।କେତେ ଲୋକ ସାମାନ୍ୟ ରୂପେ ହଳଦିଆ ଧାତୁ ପାଇଥିଲେ,ହେଲେ, ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଖୋଜ୍ ବିଷୟରେ କିଛି ବି ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ।

ଜୋରରେ ପବନ ପରେ ବି, ମହିଳା ଏବଂ ଛୁଆମାନେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ସୁନା ଖୋଜିବାରେ ଅବଶେଷେକୁ ବାରମ୍ବାର ଓଲଟାଇବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ।ମୋତି ଖୋଜିବାର ଏ‌ହି କାମ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସଂଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା।ମାଛୁଆଳ ମାନେ ମାନିଛନ୍ତି କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାତ୍ୟାରେ ‘ସୁନା’ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦାମୀ ପଦାର୍ଥ କୂଳକୁ ଆସିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *