ଇରାନର ବରିଷ୍ଠ ପରମାଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ହତ୍ୟା, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଲଗାଇଲେ ଆରୋପ

ଇରାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାଦ ଜରୀଫଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଟିପ୍ପଣୀ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତନ୍ୟାହୁ ନିଜେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କର ହତ୍ୟାର କଥା କହିଛନ୍ତି |

ଇରାନର ପ୍ରମୁଖ ପରମାଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମୋହସିନ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କର ତେହେରାନରେ ହତ୍ୟା କରିଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଇରାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲରେ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବଢିଯାଇଛି | ଇରାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହତ୍ୟାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ହାତ ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ମିଳିଯାଇଥିବାର କଥା କହୁଛି | ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କର ହତ୍ୟାରେ ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନା ମିଳି ଯାଇଛି ତାଙ୍କୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କର ହତ୍ୟାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ହାତ ରହିଥିବାର ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି |

ଇରାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହମ୍ମଦ ଜବାଦ ଜରୀଫଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି | ଜରୀଫ ଟ୍ୱିଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ,”ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏକ ବରିଷ୍ଠ ଇରାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କର ହତ୍ୟା କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି ହତ୍ୟାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହୁଛି” ଜାବେଦଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କର ନାମ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତନ୍ୟାହୁ ଆଗରୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିଆଯାଇଥିଲା |

ସ୍ଥାନୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମୁତାବକ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କର ତେହେରାନର ଆଖପାଖରେ ହତ୍ୟା କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ତାଙ୍କ କାର ଉପରକୁ କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ ଏବଂ ଯାହାପରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ |

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମୁତାବକ ଦୀର୍ଘ ସମୟରୁ ଆରୋପ ଲଗାଯାଉଥିଲା ଯେ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କର ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଅଟକାଯାଇଥିବା ଇରାନର ଗୁପ୍ତ ପରମାଣୁ ବୋମା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନେତୃତ୍ୱ କରୁଥିଲେ | ତେବେ ଇରାନ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରୁଥିବାର ଆରୋପ ସଦାସର୍ବଦା ଖଣ୍ଡନ କରି ଆସୁଛି | ଇରାନର ସେନା କମାଣ୍ଡର ହୁସେନ ଦେହଘନ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,”ଆମେ ଏହି ହତ୍ୟାର ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବୁ ଏବଂ ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ସମ୍ମିଳିତ ଥିବା ଲୋକ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଅନୁତାପ କରିବେ” |

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ନେଇ ନାହାନ୍ତି | ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ଇରାନର ଆରୋପ ଉପରେ ନିଜର କିଛି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ନାହିଁ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମୋହସୀନ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କୁ ଦ ଫାଥର ଅଫ ଇରାନିୟମ ବମ କୁହାଯାଇଥାଏ |

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *