ବିଶ୍ଵର ଏକ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ଚାକିରି, ଏଠାରେ କାମ କରନ୍ତି ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ୧୧୨ କର୍ମଚାରୀ

ମାନବ ଜୀବନରେ କାମ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଅଛି। କୌଣସି କାମ ବିନା ମାନବ ଜୀବନ କଳ୍ପନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।ଜୀବନକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ମଣିଷକୁ କିଛି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଏକ ଚାକିରି ହେଉ କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ ନିଜକୁ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ମାନନ୍ତି।

ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି। ଯେତେବେଳେ କି ପୂର୍ବ କାଳରେ କାର୍ଯ୍ୟର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଆଜି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାମ ଅଛି। ଏମିତି କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଲୋକ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଚାକିରି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ଆପଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମନେ କରିବେ ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏକ ଚାକିରି କିମ୍ବା ବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ୧୧୨ ଲୋକ କାମ କରନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା।

ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ଜଳ ପରୀକ୍ଷା କରିବାର କାମ। ଖାଦ୍ୟ ପରୀକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ମଦ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଆପଣ ହୁଏତ ଅନେକ ଥର ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଜଳ ପରୀକ୍ଷା ପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି। କେବଳ ଭାରତର ଗଣେଶ ଆୟର୍ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କାମ କରନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୫ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଏହି କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୱାଟର ଟେଷ୍ଟର୍ କୁହାଯାଏ।

ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରମାଣିତ ଜଳ ପରୀକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣି ତାଙ୍କୁ ପରିହାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜଳ ପରୀକ୍ଷଣକାରୀ ଭାବରେ କୌଣସି ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇନଥାଏ।

ଗଣେଶଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଶୁଣିଥିଲେ। ପରେ ସେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ସେ ଜର୍ମାନର ଗ୍ରାଫେଲଫିଙ୍ଗ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଡୋମେନ୍ସ ଏକାଡେମୀରୁ ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିଥିଲେ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ଗଣେଶ ଆୟର୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଏ।ଗଣେଶ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳର ଉପକାର ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ଆଜି ଗଣେଶ ଆୟର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଭାରତ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ବେଭରେଜ୍ କମ୍ପାନୀ ଭେନର ଅପରେସନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ କରୁଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *