ଲଗାତର କମିଲା ସୁନାର ଦର, ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜି କେଉଁଠି ପହଞ୍ଚିଛି ସୁନା-ରୁପାର ମୂଲ୍ୟ

ଏମସିଏକ୍ସ ରେ ସୁନାର ଦର ୦.୭୪ ଶତକଡା ଅଥବା ୮୧ଟଙ୍କା କମାଇ ୪୮,୫୦୪ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ରତି ୧୦ଗ୍ରାମ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ସେଠାରେ ରୂପାର ଦାମ୍ ୦.୨୨ ଅଥବା ୧୩୧ ଟଙ୍କା କମାଇ ୫୯,୪୯୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ଗ୍ରାମ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସୁନାର ଦରରେ ସବୁବେଳେ ପକାଉଠା ଲାଗିରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପରେ ଆଜି ବୁଧବାରକୁ ବି ଏହାର ଦରରେ ପକାଉଠା ଜମା କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ଶକ୍ତିର ହସ୍ତାନ୍ତର ର ଅବସ୍ଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ସମସ୍ୟା କମ୍ ହେବା ତୁଳନାରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବଜାରରେ ଏହାର ଦାମ୍ କମାଯାଇଛି।ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଦେଉଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ଦାମ୍ କମୁଛି।

ଏମସିଏକ୍ସ ରେ ସୁନାର ଦର ୦.୭୪ ଶତକଡା ଅଥବା ୮୧ ଟଙ୍କା କମାଇ ୪୮,୫୦୪ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମକୁ ପହଞ୍ଚିଛି, ସେଠାରେ ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ ୦.୨୨ ଶତକଡା ୧୩୧ ଟଙ୍କା କମାଇ ୫୯,୪୯୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅହମଦାବାଦରେ ସୁନା ସ୍ପାଟ୍ ଦର ୪୮,୯୫୮ ଟଙ୍କା ପ୍ର‌‌ତି ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ କୁ ଅଛି।ସୁନା ପ୍ୟୁଚର୍ ର ଦାମ୍୪୮,୪୬୪ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ କୁ ଅଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ପାଟ୍ ସୁନା ୧୦୪୯ ଟଙ୍କା କମାଇ କରି ସିଧା ୪୮,୫୬୯ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ସେଠାରେ ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ୧,୫୮୮ ଟଙ୍କା କମାଇ ୫୯,୩୦୧ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି।

ବିଶ୍ଵ ବଜାରରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ଘଟିଛି

ବିଶ୍ଵ ବଜାରରେ ଦୁର୍ବଳ ଡଲାର କାରଣରୁ ସେହି ସୁନାର ଦର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟିକେ ଉପରକୁ ଚଢିଥିଲା।ସ୍ପାଟ ସୁନା ୦.୧ ଶତକଡା ବଢାକରି ୧,୮୦୯.୪୧ ଡଲାର୍ ରେ ବିକାହୋଇଛି।୧୭ ଜୁଲାଇ ରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ନିଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ୧୮୦୦ ଡଲାର ରେ ଥିଲା। ସେହି ୟୁଏସ୍ ସୁନା ପ୍ୟୁଚର୍ ରେ ୦.୨ ଶତକଡା ବଢାକରି ଜମା କରାଗଲା ଏବଂ ଏହା ୧୮୦୭.୬୦ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଔଂସରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବିଶ୍ଵ ବଜାରରେ ସୁନାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚୀନ୍ ରୁ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ହେଉଥିବା ସୁନାର ଆମଦାନୀ ରେ ୮୪ ଶତକଡା ପକାଉଠା ଆସିଅଛି।ଅନ୍ୟ ଏକ, ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗୋଲ୍ଡ ଏଟ୍ରିଏକ୍ ଏସପିଡିଆର୍ ଗୋଲ୍ଡ ର ହୋଲ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ରେ ୧.୧ ଶତକଡାର ଉଠାପକା ଜମା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା କମି ୧,୧୯୯.୭୪ ରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *