କୋରୋନା ମଧ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଚୀନ, ଅଧିକ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବା ପାଇଁ ଦେବାକୁ ଲାଗିଛି ଜୋର

କୋରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ଏବେ ତାର ଜନସଂଖ୍ୟାର ରଣନୀତି ଉପରେ କାମ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦେଶରେ ଛୁଆଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ବଢାଇଦେବା ପାଇଁ ନୂଆ ନୀତି ତିଆରି କରିଛି। ଚୀନର ସରକାରୀ ମିଡ଼ିଆ ଅନୁସାରେ, ଚୀନରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେବା କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

Xi Jinping

ଚାଇନାର ପ୍ରତିଦିନ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତି ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ିଛି। ଯାହା,ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କ ପରି ଚୀନ ବି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଠାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ ମୁତାବକ, ଚୀନରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ ରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ୪୬୩୪ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଚୀନ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଏବେ ଚୀନ ସେହି କପଲସଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ଯିଏ ଅଧିକ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବେ। ଲେଖକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଚାଇନା ପପୁଲେସନ ଏସୋସିଏସନର ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଯୁଆନ ଜୀନ କହୁଛନ୍ତି କି ଜନସଂଖ୍ୟା ସହ ଯୋଡା ଭଲ ନୀତି ପଇସା କରାଯାଏ ତାହେଲେ ଜନନକ୍ଷମ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇପାରିବ।

Xi Jinping

ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ପରେ ବି ଚୀନ ଏଥିପାଇଁ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବା ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଉଛି କାହିଁକିନା ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଯୁବକଙ୍କ କମି ନହେଉ। କାହିଁକିନା ଚୀନରେ ବୃଦ୍ଧଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଅଛି। ଚୀନ ନିଜ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଯୁବକବୟସର ଲୋକଙ୍କ ଅନୁପାତ ବେଶୀ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ଶେଷରେ ୬୦ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଚୀନରେ ୧୮.୧ ଶତକଡା ଥିଲା।

୧୯୭୮ ରେ ଚୀନ ଏକ ଛୁଆ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲା। ଏହି ନୀତିକୁ ଉଲଂଘନ କରୁଥିବା ଦାମ୍ପତ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଲଗାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ରୋଜଗାରରୁ ବି ବଞ୍ଚିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କେତେଥର ଜବରଦସ୍ତି ଭୃଣହତ୍ୟା ବି କରାଇ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଚୀନର ଲକ୍ଷ ଦେଶରେ ଗରୀବର ସଂଖ୍ୟା କମାଇବା ଥିଲା। କାହିଁକି ନା ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିଲା।୨୦୧୫ ରେ ଚୀନର ଏହି ନୀତିକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *