ଚୀନ ଉପରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଆଉ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍, ୪୩ ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ଲଗାଇଲେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ଚୀନ୍ ଉପରେ ମୋଦି ସରକାର ଆଉ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରି ମୋଦି ସରକାର ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ରୋକିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଆଲିବାବା ୱାର୍କବେଞ୍ଚ, ଅଲି ପେ କ୍ୟାସିଅର୍, ଡେଲିଭରି ଆପ ଲାଲାମୋଭ ଇଣ୍ଡିଆ, ସ୍ନାକ୍ସ ଭିଡିଓ ଭଳି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାନ ଆପ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପୁରୁଣା ଆପ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଆପ ଏପରି ଅଟେ ଯାହା ଏକ ସହାୟକ ଆପ ଭାବରେ କାମ କରେ। ଅଲି ବାବାଙ୍କର କିଛି ଆପ୍ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଵ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଅଲି ବାବାଙ୍କର କିଛି ସହାୟକ ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଅଲି ସପ୍ଲାଏର୍ସ, ଅଲି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଏବଂ ଅଲି ପେ କ୍ୟାସିଅର୍ ଭଳି ଆପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଏହି ଆପ୍ସରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଆପ୍ କମ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଏହିପରି ଆପ୍ ଅପସାରଣ କରିଥାଏ। ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଷ୍ଟୋରରେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ 29 ଜୁନ 2020 ରେ ଭାରତ ସରକାର 59 ଟି ମୋବାଇଲ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ ଏବଂ 2 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ରେ, ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମର ଧାରା 69A ଅନୁଯାୟୀ 118 ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ତଥା ଭାରତର ଅଖଣ୍ଡତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସରକାର ଲଗେଇଲେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଏବଂ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଉଠେଇଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *