ପରାଜୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ହିଁ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜି -୭ ମିଟିଂ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନରେ ଅଛି

ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ନିବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜର ପରାଜୟ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ସେହିପରି ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ଛାଡି ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ରହିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି | ପରାସ୍ତ ହେବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ କେବଳ ଦୁଇଥର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହି ଅବସରରେ କୌଣସି ସମ୍ପାଦିକଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନାହାନ୍ତି | ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଅନେକ ଅଫିସରଙ୍କୁ ପଦଚ୍ୟୁତ କରିଛନ୍ତି | ଏହାଛଡା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାକରୁ ଆମେରିକାର ସୈନିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି | ସେହିପରି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ମାହାତ୍ତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିବା G -୭ ମିଟିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନରେ ହିଁ ରହିଛି |

ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରୁ ପାଖାପାଖି ୪ଅ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଭର୍ଜିନିଆରେ ଗଲ୍ଫ ଖେଳୁଛନ୍ତି | ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ ଜୁନ ମାସରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା G -୭ ସମିଟ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ନାହାନ୍ତି | ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ଏଜେଣ୍ଡା ଦୂରର କଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରି ନାହିଁ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଜୋ ବାଇଡେନ ସତ୍ତା ସମ୍ଭାଳିବା ପରେ ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରି ପାରନ୍ତି |

ସୀଏନଏନ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମେଲାନିଆଙ୍କୁ ଛୁଟି କଟାଇବା ପାଇଁ ସାଉଥ ଫ୍ଲୋରିଡ଼ାରେ ନିଜର ରିସର୍ଟକୁ ନେଇଯିବାର ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେ ୱାସିଙ୍ଗଟନ ଏବଂ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ହିଁ ରହିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି | ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ଜଣେ ଅଫିସର ସୀଏନଏନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ବଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ରହିବାର ମାନସିକତା ଅଟେ | ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ଲନରେ ବାଇଡେନଙ୍କର ଇନ୍ଟାରେଶନ ପରେଡ ପାଇଁ ଷ୍ଟେଡ଼ସ ତିଆରି ହେବାରେ ଲାଗିଲାନି କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ମାନିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି | ସେ ଲୋକତନ୍ତ୍ରର ଯୁଦ୍ଧ ଆଇନଗତ ଉପାୟରେ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

୩ ନଭେମ୍ବର ପରେ ଅନେକଥର ତାଙ୍କ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ତାଲିକା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଥର ଏହାକୁ ରଦ୍ଧ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସେ ବିଦେଶ ଏବଂ ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ଅଫିସରଙ୍କ ସହିତ ମିଟିଙ୍ଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାଇକ ପେନ୍ସଙ୍କୁ ଦୁଇଥର ଭେଟିଛନ୍ତି | ତେବେ ପାଖାପାଖି ଗୋଟିଏ ମାସ ହେବ ସେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ରିଫିଙ୍ଗ ନେଉନାହାନ୍ତି |

 

ଅନେକ ବିଦେଶୀ ନେତା ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି ସେହିପରି ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଧ୍ୟକ୍ଷ ମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ୍ୟାନୁଏଲ ମ୍ୟାକ୍ରୋଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ସେ ୩୦ ଅକ୍ଟୋବରକୁ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ | ଏହାପରେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ନେତାଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରି ନାହାନ୍ତି |

ଟ୍ରମ୍ପ ପରାଜୟ ଲାଭ କରିବା ପରେ ମିନିଷ୍ଟର ମାର୍କ ଏପ୍ସର, ହୋମଲ୍ୟାଡ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଚିଫଙ୍କ ଛଡା ବୁଧବାର ଦିନ ଏକ ଶୀର୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଦଚ୍ୟୁତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ ଇମିଗ୍ରେସନ ଉପରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ନୂତନ ଏବଂ ଶକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରନ୍ତି | ସେପଟେ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଇଲେକଟ ଜୋ ବାଇଡେନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଉପରେ ଫୋକ୍ସ କରୁଛନ୍ତି | USA ନ୍ୟୁଜର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ G -୭ ପାଇଁ କୌଣସି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନାହାନ୍ତି |

ଦୁନିଆର ସାତ ଗୋଟି ଆର୍ଥିକ ମହାଶକ୍ତି ଜି-୭ରେ ଶାମିଲ ରହିଛନ୍ତି | ଜୁନ ମାସରେ ଏହାର ଆୟୋଜନ କରାଯିବାର ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ରହିଥିଲା | ଆମେରିକାର କୋଭିଡ-୧୯ରେ ମାରିଥିବା ସଂଖ୍ୟା ୨.୫୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ସାରିଛି | ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଆମେରିକୀୟ ଡିପ୍ଲୋମେଟ ଏହା ମାନି ଚାଲୁଛି ଯେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ୟାରେଡ଼ ପରେ ହିଁ ଜି-୭ ଉପରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ | ଏହା କାରଣ ଅଟେ ଯେ ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହିଁ | ଡିପ୍ଲୋମେଟିକ ସୂତ୍ର ମୁତାବକ, ଯଦି ବହୁତ ଜରୁରୀ ହୁଏ ତେବେ ଏହି ସମିଟ ଭରଚୁଆଲ ଭାବରେ କରାଯାଇପାରେ |

ସୂତ୍ର ମୁତାବକ, ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଜି-୭ର ସମସ୍ତ ନେତା ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି | ଏମିତିରେ ଏହି କଥାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ ରହିଛି ଯେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ରହିଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ସମିତିର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ | ଜର୍ମାନ ଚାନ୍ସେଲର ଏଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ ଆଗରୁ ହିଁ ଜି-୭ ମିଟିଙ୍ଗରେ ଶାମିଲ ହେବାକୁ ମନା କରିଦେଉଇଛନ୍ତି | ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜି-୭ କୁ ଜି-୮ ଭାବରେ ଜଣା ଯିବାର ଥିଲା |

ସେତେବେଳେ ରୁଷ କ୍ରିମିୟା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ତାକୁ ନିଜର ଅଧୀନରେ ନେଇଯାଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ରୁଷର ହିଁ ଅଧିକାର ରହିଛି, ସେସମୟର ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ଏହାର ଶକ୍ତ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରୁଷକୁ ଏହି ସଂଗଠନରୁ ବାହାରି ଯିବାକୁ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଥିଲେ | ଟ୍ରମ୍ପ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ରୁଷକୁ ପୁଣିଥରେ ଏହି ସଙ୍ଗଠନରେ ଶାମିଲ କରାଯାଉ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଏହାକୁ ମାନିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ | ଆମେରିକାକୁ ଛାଡିଲେ ଏହି ସଂଗଠନର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜାପାନ, ଜର୍ମାନୀ, କାନାଡ଼ା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ଆଦି ରହିଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *