ଭାରତୀୟ ଭୂମିର ଏହି ଦୁଇଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ବାଇଡେନ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ପୁରୁଣା ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଆମେରିକାରେ ଦୀର୍ଘ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିର ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି | ଆମେରିକା ବାଇଡେନଙ୍କ ରୂପରେ ନିଜର ୪୬ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚୟନ କରିଥିଲା ଏବଂ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମଥର ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଳା ହୈରିସଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ବାଇଡେନଙ୍କର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଟିମ ଅଟନ୍ତି | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ରହିଛି ଯେ ବାଇଡେନଙ୍କର କ୍ୟାବିନେଟରେ ଭାରତୀୟ ଭୂମିର ଦୁଇଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ |

ବାସ୍ତବରେ, ପିଟିଆଇ “ଦ ୱାଶିଙ୍ଗଟନ ପୋଷ୍ଟ” ପକ୍ଷରୁ ନିଜର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୂର୍ବ ସର୍ଜନ ଜନରଲ ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଅରୁଣ ମଜୁମଦାରଙ୍କୁ ବାଇଡେନ ଏବଂ କମଳା ହୈରିସଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ ଥିବା ନୂତନ ସରକାରଙ୍କର କ୍ୟାବିନେଟରେ ଶାମିଲ କରାଯାଇ ପାରିବ | ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ସ୍ଟେନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଅରୁଣ ମଜୁମଦାରଙ୍କୁ ଉର୍ଜା ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇପାରେ |

କିଏ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତି:

ଭାରତୀୟ ଭୂମିର ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂର୍ବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଆମେରିକାର ସର୍ଜନ ଜନରଲ ଥିଲେ | ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ନିକଟରେ ହିଁ ଜୋ ବାଇଡେନ କରୋନା ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ଉତ୍ତରଦାୟୀତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜର କାମ ଦ୍ୱାରା ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରାଇଥିଲେ | ସେ ନିର୍ବାଚନ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଅବସରରେ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଲଗାତାର ବ୍ରିଫ କରୁଥିଲେ | ବାଇଡେନ ଅନେକଥର ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କର ସାର୍ବଜନିକ ମଞ୍ଚରେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି |

କିଏ ହେଉଛନ୍ତି ଅରୁଣ ମଜୁମଦାର:

“ଏଡଭାନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟସ ଏଜେନ୍ସି-ଏନର୍ଜି ” ର ପ୍ରଥମ ନିର୍ଦେଶକ ଅରୁଣ ମଜୁମଦାର ଉର୍ଜା ସମ୍ବନ୍ଧୀ ମାମଲା ଗୁଡିକ ଉପରେ ବାଇଡେନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ରହିଛନ୍ତି | ସେ ସ୍ଟେନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ପ୍ରଫେସର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି |

ଏହାଛଡା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଭାରତବଂଶୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ବାଇଡେନ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଶାମିଲ କରାଯାଇପାରେ | ରାଜ ଚେଟ୍ଟି, ଅମିତ ଜାନୀ, ସଂଜୀବ ଜୋଶୀପୁର, ସବରୀନା ସିଂହଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନାମ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ଏହି କଥା ଉପରେ ରହିଛି ଯେ ବାଇଡେନଙ୍କ ଟିମ କିପରି ରହିବ |

ଏହାପୂର୍ବରୁ ନିକଟରେ ହିଁ ଜୋ ବାଇଡେନ ନିଜର ଟ୍ରାନଜିଶନ ଟିମରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଭୂମିର ଲୋକଙ୍କୁ ଶାମିଲ କରାଇଛନ୍ତି | ଏହା ସେହି ଟିମ ଅଟେ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ୨୦ ଜାନୁଆରୀକୁ ନିଆଯିବାକୁ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପାଦରେ ଶପଥ ପରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ସମ୍ଭାଳିବେ | ଏହି ଟିମରେ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି | ଏହାକୁ ଟ୍ରାନଜିକ୍ସନ ଟିମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *