Pfizer, ମାଡର୍ନା ଟୀକାର ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରା ଜଲ୍ଦି ମିଳିବ ନାହିଁ, ଭାରତର ରହିଛି ନିଜର ଯୋଜନା

ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କ ପରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ମାନି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜରର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ବହୁତ କମ ତାପମାନରେ ଷ୍ଟୋର କରିବା ବହୁତ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ | ଏହାଛଡା ଫାଇଜର କିମ୍ବା ମାଡର୍ନାର ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରା ମିଳିବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିବ, ତେବେ ଭାରତକୁ ନିଜ ଦେଶରେ ହିଁ ଟ୍ରାୟଲ ସ୍ତର ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ୫ ଗୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଠାରୁ ଆଶା ରହିଛି |

ଟ୍ରାୟାଲ ଅବସରରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଫାଇଜରର ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଶୂନ୍ୟରୁ ମାଇନସ ୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲ୍ସିୟସ ତଳକୁ ତାପମାନରେ ରଖିବା ଭାରତ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ | ଏହାଛଡା ଫାଇଜର ଏବଂ ମାଡର୍ନାର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଭାରତକୁ ଶୀଘ୍ର ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଆଶା ରହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଯେଉଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲୁଛି ତାହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଯିବ | ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ମୋଟ ୫ ଗୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଟ୍ରାୟଲ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚରଣରେ ରହିଛି |

ଦେଶରେ ୫ ଗୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଟ୍ରାୟଲ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ:

ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ଡାକ୍ତର ବିକେ ପଲ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚରଣରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ୫ ଗୋଟି ଟିକାକୁ ନେଇ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକା ଗୁଡିକର ଖୁରାକ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟୀକାର ତୃତୀୟ ଚରଣର ପରୀକ୍ଷଣ ପାଖାପାଖି ପୁରା ହେବାକୁ ବସିଲାଣି, ମାତ୍ର ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଏବଂ ଆଇସିଏମଆରର ପକ୍ଷରୁ ତିଆରୀ କରାଯାଉଛି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ତୃତୀୟ ଚରଣର ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରଥମେ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ପଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାଇଡସ କେଡ଼ିଲାର ଦେଶରେ ବିକଶିତ ଏକ ଅନ୍ୟ ଟୀକା ଦ୍ଵିତୀୟ ଚରଣର ପରୀକ୍ଷଣ ପୁରା କରି ସାରିଛି | ରୁଷର ସ୍ପୁତନିକ-V ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଭାରତରେ ଫେଜ-୨ର ଟ୍ରାୟଲ ପୁରା ହୋଇସାରିଛି |

ମାଡର୍ନା ଏବଂ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ଟୀକା ବିଷୟରେ ପଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ,”ଆମେ ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ଦେଖୁଛୁ | ସେ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭ ଫଳାଫଳକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନିୟାମକର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳି ନାହିଁ |”

ଫାଇଜରର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଷ୍ଟୋରେଜର ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ:

 

ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଲେ ଯେ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ମାଇନସ ୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲ୍ସିୟସରୁ ମଧ୍ୟ କମ ତାପମାନରେ ଷ୍ଟୋରେଜ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଭାରତ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ହାସଲ କରେ ତେବେ ସରକାର ତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମ୍ଭାବନାର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛି | ଏଥିସହିତ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକା ବିତରଣ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଅନ୍ତିମ ଚରଣରେ ରହିଛି |

ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ଡାକ୍ତର ବୀ ପଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ଭାରତୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଖୁରାକ ଯୋଗାଇ ପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସରକାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିୟାମକର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାର ସ୍ଥିତିରେ ଏହାର କ୍ରୟ ଏବଂ ବିତରଣ ପାଇଁ ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ | ପଲ କୋଭିଡ-୧୯ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟବଳର ପ୍ରମୁଖ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି |

‘ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଷ୍ଟୋରେଜ ପାଇଁ ରଣନୀତି ଉପରେ କରାଯିବ କାମ’ :

ଡାକ୍ତର ପଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀର ଟୀକାକୁ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ କିଛି ମାସ ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଫାଇଜର ପକ୍ଷରୁ ବିକଶିତ ଟିକାକୁ ଶୂନ୍ୟରୁ ୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲ୍ସିୟସ ତଳକୁ ତାପମାନରେ ରଖିବା ପାଇଁ କୋଲ୍ଡ ଚେନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କୌଣସି ଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ପୁଣି ଯଦି ଏହା ହାସଲ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଆମେ ସମୀକ୍ଷା କରୁଛୁ ଯେ ଆମକୁ କଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଏବଂ ଆମେ ଏକ ରଣନୀତି ଉପରେ କାମ କରିବୁ|”

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *