କରୋନା ନେଲା ସୈନିକଙ୍କ ଜୀବନ, ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନ ସହ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଧରିଛନ୍ତି ଜିଦ

ଭରତପୁରର ଡିଗ ସବଡିଭିଜନର ଜାନୁଥରରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜାନୁଥରର ବାସିନ୍ଦା ତଥା ସପ୍ତମ ଜାଟ ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଆର୍ମି ସୈନିକଙ୍କ ୩୫ବର୍ଷିୟ ହରି ସିଂଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ କିଛି ରୋଗ ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଯବାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତଦେହକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ ଜାନୁଥରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୃତ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନରେ ପୋତି ଦିଆଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନ ସହ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି।

ଗାଁରେ ଛୁଟି କାଟି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଯବାନ:

Bharatpur : कोरोना से लील ली आर्मी जवान की जिन्दगी !, अब राजकीय सम्मान के साथ अंत्येष्टि पर अड़े ग्रामीण

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଜବାନ ହରି ​​ସିଂ ଗତ ମାସରେ ଗାଁରୁ ଛୁଟି ନେବା ପରେ ନିଜ ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେନାବାହିନୀରୁ ଯବାନଙ୍କ ଶବକୁ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଗ୍ରାମକୁ ପଠାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନ ବିନା ଶବକୁ ଶବଦାହ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଶବକୁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନରେ ଶବଦାହ କରାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଦାବି କରି ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକର ଛାୟା:

ଯବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ଶହ ଶହ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଚାହିଦା ଦେଖି ଡିଗର ସବ୍ ଡିଭିଜନାଲ ଅଫିସର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହ କୃଷକ ନେତା ନାମ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମୀଣ ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଦାବି କରୁଛୁ ଯେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନ ନପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶବକୁ ଦାହ କରାଯିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ଯୁବକମାନଙ୍କର ଅଧିକାର।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *