DMଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ୧୦ କିମି ଚାଲିଚାଲି ଆସିଥିଲା ଛୋଟ ଝିଅ, ତା ବାପାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିବା ପାଇଁ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ଓଡ଼ିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ଝିଅ ତାଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ପିତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହୋଇଛି । ବାପାଙ୍କ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଘରଠାରୁ ଦଶ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଝିଅ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି । ଝିଅଟି କହିଛି ଯେ ସେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ରାସନ ଏବଂ ଟଙ୍କା ରଖିଛନ୍ତି।

ପିତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସାମର୍ଥ ବର୍ମା ଡିଏମ୍ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟରୁ ମିଳୁଥିବା ସୁବିଧା ସିଧାସଳଖ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବା ଉଚିତ। ଆଉ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଚାଉଳ ଓ ଟଙ୍କା ପିଲା ମାନଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି, ସେମାନେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇଦିଅନ୍ତୁ।

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ବନ୍ଦ ଥିଲା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ:

Innocent reached DM after walking 10 km to file complaint against father kpl

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହେବା ଦିନଠାରୁ ସରକାର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ। ସରକାର ଏଭଳି ପିଲାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆଠ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପିଲାମାନଙ୍କର ଖାତା ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ରାଶି ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୫୦ ଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ଦିଆଯାଏ।

ମା’ ଙ୍କର ହୋଇଥିଲା ମୃତ୍ୟୁ:

ଝିଅଟି ବୟାନ ଦେଇଥିଲା ଯେ ତାର ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି। ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କ ସାଥିରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ଝିଅକୁ ମିଳୁଥିବା ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସିଧସଳଖ ବାପାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସେ । ସ୍କୁଲରୁ ଆସୁଥିବା ଚାଉଳ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବାପା ନେଇଯାଆନ୍ତି। ସେ ଝିଅଟି ନିଜେ ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ବାପା ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଓ ନୂଆ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ରହୁଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *