ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ, ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ମୁହାଁମୁହିଁ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏବଂ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଦ୍ୱାଦଶ ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ।ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଦୁଇ ନେତା ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ। ବ୍ରିକ୍ସରେ ବ୍ରାଜିଲ, ଋଷ, ଭାରତ, ଚୀନ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ବ୍ରିକ୍ସ ସଂଗଠନ ପାଞ୍ଚଟି ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଗଠିତ। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥର ସମ୍ମିଳନୀର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା ‘ବିଶ୍ୱ ସ୍ଥିରତା, ସହଭାଗୀ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଅଭିନବ ବିକାଶ’। ଏଥର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆତଙ୍କବାଦ, ବାଣିଜ୍ୟ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶକ୍ତି ତଥା କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ପୂରଣ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ନେତା ହେବେ ସାମିଲ:

ଏହି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏବଂ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେୟର ବୋଲସନାରୋ ଏବଂ ଏହି ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଭାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।

ସୀମାରେ ବନଗଲା ଅବରୋଧ :

ମେ ମାସ ମାସରୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲା। କୂଟନୈତିକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାମରିକ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ବାର ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ, ସୀମାରେ ସାମରିକ ସଂଗଠନ ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ । ଗାଲଭାନ୍ ହିଂସା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରାୟ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମାନ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି।

କିନ୍ତୁ, ଏଥିରୁ ଚାପ ମଧ୍ୟ ମାପ କରାଯାଇପାରେ କି ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାରେ ଯୁଦ୍ଧ କିମ୍ବା ଶାନ୍ତି ନାହିଁ । ଦୁଇଟି ଆଗ ଯୁଦ୍ଧ ଘଟଣାରେ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ, ତେବେ ଏହା ଆଶା କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *