ହାରିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କଣ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରକୃତରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆସନକୁ ଧରି ରଖିପାରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟକୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପାର୍ଟି ରିପବ୍ଲିକାନ୍ସର ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପରାଜୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଶାସନର ପରବର୍ତ୍ତୀ କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହଜ ହେବ। ଅର୍ଥାତ୍ ପୁନର୍ବାର ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ରମ୍ପ ହାରିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚେୟାରରେ ରହିପାରିବେ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି!

Theguardian.com ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକାର ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଫେଡେରାଲ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଠକେଇର ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ପରେ ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦି ଗାର୍ଡିଆନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନେକ ବିବୃତ୍ତି ସତ୍ତ୍ଵେ ସେ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର ଉପାୟ ଖୋଜିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଷମତାରେ ରହିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର କୌଣସି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଉପାୟ ନାହିଁ।

ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଡିସେମ୍ବର ୧୪ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯେତେବେଳେ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ କଲେଜ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ଦିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭୋଟ୍ ଆଧାରରେ ଚୟନ କରିବେ। ବିଭିନ୍ନ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଡେନ ୨୭୦ ରୁ ଅଧିକ ନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ୍ ପାଇବେ ଯାହା ତାଙ୍କ ବିଜୟକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ।

ନିର୍ବାଚନରେ ଠକେଇ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରକୃତରେ ମନିପୁଲ କରାଯାଇଛି। କାଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଇନ ପ୍ରଫେସର ରିଚାର୍ଡ ହାସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦେଶରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ଜାରି ରହେ ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର କୌଣସି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ନାହିଁ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *