୨୬/୧୧ ଆକ୍ରମଣର ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଅପରାଧ ସ୍ବୀକାର କରିଛି, ଖୋଲିଲେ ଆକ୍ରମଣ କାରୀଙ୍କ ନାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାରା ବିଶ୍ଵର ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ୨୬/୧୧ ଆକ୍ରମଣର ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଅପରାଧ ସ୍ବୀକାର କରିଛି। ପାକିସ୍ଥାନର ଫେଡେରାଲ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ ଅଜେନ୍ସୀ ଅର୍ଥାତ୍ FIR ସ୍ବୀକାର କରିଛି ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ନିରୀହଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବୁଧବାର FIR ୮୮୦ ପୃଷ୍ଠାର ବହୁ ଖୋଜା ଯାଇଥିବା ଅପରାଧୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨୧୦ ଜଣ ଉଚ୍ଚ- ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଏବଂ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ। ଭାରତର ୧୧ ଜଣ ଅପରାଧୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଲେଖିଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ୱୀକାର କଲା ସବୁଠୁ ବଡ ଅପରାଧ:

ଏହି ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ମୁଲତାନର ବାସିନ୍ଦା ମହମ୍ମଦ ଅମଜାଦ ଖାନ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଏକ ଡଙ୍ଗା କିଣିଛନ୍ତି। ଅମଜାଦ କରାଚିରୁ ଏକ ଲାଇଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ୍ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ମୋଟର ଡଙ୍ଗା କିଣିଥିଲେ। ଏହାର ନାମ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ବାହାବଲପୁରର ବାସିନ୍ଦା ସହିଦ ଗାଫୁର ଅନୁପ୍ରବେଶରେ ବ୍ୟବହୃତ ଡଙ୍ଗାର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ଅନୁପ୍ରବେଶରେ ବ୍ୟବହୃତ ଡଙ୍ଗାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନ୍ୟ କିଛି ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ, ଯାହାର ନାମ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା।

ଏହି ନାମଗୁଡ଼ିକରେ ସାହିୱାଲ ଜିଲ୍ଲାର ମହମ୍ମଦ ଉସମାନ, ଲାହୋରର ଅଟିକ୍-ଉର-ରହମାନ, ହାଫିଜାବାଦ ଅଞ୍ଚଳର ରିୟାଜ ଅହମ୍ମଦ, ଗୁଜରାନୱାଲା ଜିଲ୍ଲାର ମହମ୍ମଦ ମୁଶାକ, ସରଗୋଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅବଦୁଲ ଶକୁର, ମୁଲତାନର ମହମ୍ମଦ ଶବୀର, ଲୋଡ୍ରାନ ଜିଲ୍ଲାର ମହମ୍ମଦ ଉସମାନ ଏବଂ ଶକିଲ ଅହମ୍ମଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଦେଶରେ କିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା, ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ବର୍ତ୍ତମାନର ବୈଦେଶିକମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶି ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସଂଳାପ ପ୍ରଚାର କରୁଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ FATF ର ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟ୍ ରେଅଛି ଏବଂ ଏଥର ବ୍ଲାକ ଲିଷ୍ଟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ନହେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ପାଣ୍ଠି ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ବହୁତ ଅଧିକ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଇମ୍ରାନ ସରକାରଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଛି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *