୨୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଫେରିଲା, ମୂଷାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟାପିଥିବା ପ୍ରାଣ ନେବା ବ୍ୟାଧି

ଦେଶ କରୋନା ଜୀବାଣୁରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପାନ୍ନାରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ପୁନର୍ବାର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପନ୍ନାର ଚାରି ଜଣଙ୍କଠାରେ ଏହି ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ୨ ନିରୀହ ପିଲା ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରୋଗ ମୂଷା, ନିର୍ଯାତନାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟାପିଥାଏ।

ରାଜ୍ୟ ଏଣ୍ଟ୍ରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଦଳ ପନ୍ନା ଭୋପାଳରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ରୋଗର ରୋଗୀମାନେ ଭେଟିଛନ୍ତି।ଦଳ ସେଠାକୁ ଯାଇ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ନମୁନା ନେଉଛନ୍ତି, ଯାହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଭୋପାଳକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ପାନ୍ନାରେ ନିଜ ଘରେ ମୂଷା ଦେଖିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣରେ ରୋଗୀ ଉଚ୍ଚ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, କାଶ, ବାନ୍ତି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶରୀରରେ ଶୁଖିଲା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ, କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ହାତ ଓ ପାଦକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରାଯିବା ଉଚି ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରହିବା ଉଚିତ ।

ଷ୍ଟେଟ ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଶେଲେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ରୋଗ ଏକ ଜେନେଟିକ୍ ରୋଗ, ମୂଷାମାନଙ୍କ ଉପରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲାର୍ଭା ଅଛି, ଯାହାର କାମୁଡ଼ା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାନ୍ନାରେ ଦୁଇଟି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଣେ ଲୋକ ମରିବା ପରେ ମୂଷା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ନମୁନା ନିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ରୋଗ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡିଥାନ୍ତା।

CMHO ପନ୍ନା ଡକ୍ଟର ଏଲ.କେ ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପାନ୍ନା, ସତ୍ୟନା, ଦାମୋହ, ଡିନ୍ଦୋରି ଏବଂ ମଣ୍ଡଲା ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରାୟ ୧୦ ,୧୧ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଅଛି | ମୂଷାରେ ମିଳୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଏହା ବିସ୍ତାର ହୁଏ । ଯାହା ଓରିଏଣ୍ଟା ସୁସୁ ଗେମାସି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

ସ୍କ୍ରବ୍ ଟାଇଫସ୍ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଡକ୍ଟର ଗୁଞ୍ଜନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମୂଷାମାନେ ମାଇଟସ ଉପରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଏହା ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହା ଏକ ୨୦୦ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରୋଗ ଯାହା ପାନ୍ନାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପାନ୍ନାରେ ୪ ଟି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଏଣ୍ଟ୍ରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଭୋପାଳରୁ ଆସିଥିଲେ। ସେମାନେ ନମୁନା ନେଇଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *