ସରକାର ସସ୍ତାରେ ସୁନା ବିକୁଛନ୍ତି, କାଲି ଶେଷ ଦିନ..

ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପର ରେ ଧନତେରସ କୁ ସୁନା କିଣିବା ବହୁତ ଶୁଭ ମାନନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ମୌକା ରେ ସୁନା କିଣି ଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଥର କୋରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣ ରୁ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କଳ୍ପନିୟ ନୁହେଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ଫା ବଜାରରେ ମଙ୍ଗଳବାର କୁ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୬୬୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମର ନରମ ଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ବୁଧବାରକୁ ମୂଲ୍ୟରେ ପତନ ଜାରୀ ରହିଛି। ବୁଧବାର କୁ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୫୦,୬୫୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଯେବେ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ ର ମୂଲ୍ୟ ୪୯,୬୫୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସୁନା ର ଚମକ ଫିକା ପଡିଛି।

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପର୍ବ ରେ ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି କେବଳ ଅଳଙ୍କାର କିଣିବେ। ଆପଣ ସୁନା ରେ ଚାରି ପ୍ରକାର ପିନ୍ଧି ପାରିବେ। ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ରେ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ସୁନା ଏକ ଭରସା ଯୋଗ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରଖି ଥିବା ପଇସା ରେ ଲୋକ ସୁନା ପିନ୍ଧି ଥାନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୁନା ରେ ପିନ୍ଧି ଥିବା ଅଲଗା ଅଲଗା ବିକଳ୍ପ ବିଷୟ ରେ।

ଫିଜିକଲି ଗୋଲ୍ଡ :

ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ଏବଂ ସହଜ ଉପାୟ ଅଟେ। ଲୋକ ନିବେଶ ପାଇଁ ସୁନା ର ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା ସୁନା ର ମୁଦ୍ରା କିଣି ଥାନ୍ତି। ଆପଣ କୌଣସି ଜୁଏଲର୍ସ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ ରେ ସୁନା କିଣି ପାରନ୍ତି। କେତେକ କମ୍ପାନୀ ସୁନା ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ପଠାଇ ଦିଅନ୍ତି। ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକ ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ ଜୁଏଲର୍ସ କୁ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏଥର କୋରୋନା ପାଇଁ ଜୁଏଲର୍ସ ର ଡିମାଣ୍ଡ ବହୁତ କମ ରହିଛି।

ଗୋଲ୍ଡ ମ୍ୟୁଚୁଅଲ ଫଣ୍ଡସ :

ଆପଣ ଗୋଲ୍ଡ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ। ବଜାର ରେ କେତେକ ଗୋଲ୍ଡ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ ଅଛି। ଯିଏ ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫ ରେ ନିବେଶ କରିଥାଏ। ଯେମିିତି ଯେମିତି ସୁନା ର ମୂଲ୍ୟ ଘାଟା ଚାଲିଛି। ଆପଣଙ୍କ ନିବେଶ ମଧ୍ୟ ତା ହିସାବରେ ଘାଟା ବଢିଚାଲିଛି।

ଡିଜିଟାଲ ଗୋଲ୍ଡ :

ସୁନା ର ନିବେଶ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଗୋଲ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଅଟେ। କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ, ମୋବାଇଲ ଓ୍ବାଲେଟ ଏବଂ ବ୍ରୋକରେଜ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ଏମଏମଟିସି ପିଏଏମପି ବା ସେଫ ଗୋଲ୍ଡ ସହିତ ଟାଇଅପ କରି ନିଜର ଆପ ଦ୍ବାରା ସୁନା ର ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତିତ ଆପଣ ସେୟାର ବଜାର ର କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ସୁନା ବିକ୍ରି କରି ପାରିବେ।

ପ୍ରତ୍ୟକ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳୀ ପୂର୍ବ ରୁ ଧନତେରଶ ର ଶୁଭ ଦିନ ରେ ଗୋଲ୍ଡ ଏଟିଏଫ ଏବଂ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ର ଆନନ୍ଧ ରେ କିଣା ଯାଇଥାଏ। ଏହି ମୌକା ରେ ଭାରତ ର ସେୟାର ବଜାର ଆଡୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କର ଭିଡ ପାଇଁ ବହୁତ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥାଏ।

ସାବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡସ :

ଏଥର ଧନତେରସ ମୌକା ରେ ନଭେମ୍ବର ୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡସ ରେ ନିବେଶ କରି ପାରନ୍ତି। ଏହା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ମୂଲ୍ୟ ୫୧୭୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଏକ ଗ୍ରାମ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରି ଊପରେ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ସୁନା ର କିଣା ଉପରେ ୫୦ % ଛାଡ ମିଳିବ।

ସାବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରେ ଅତି କମ ରେ ଏକ ଗ୍ରାମ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ। ନବେଶ ଗୁଡିକୁ ଅନଲାଇନ କିମ୍ବା କ୍ୟାସ ରେ କିଣା ହୋଇଥାଏ। ଏବଂ ଏହାର ବରାବର ମୂଲ୍ୟ ର ସବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ତାଙ୍କୁ ଜାରି କରି ଦିଆ ଯାଏ। ଏହାର ମୈଚ୍ୟୋରିଟି ପିରିଅଡ ଆଠ ବର୍ଷ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପରେ ଏଥିରୁ ବାହାରିବା ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଫିଜିକାଲି ସୁନା ର କ୍ରୟ କମ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସ୍କିମ ବାହାର କରାଯାଇଛି।

୨୦୧୫ ରୁ ସାବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରେ ନିବାଶ ର ବିକଳ୍ପ ଆସିଛି। ଯଦି ଫାଇଦା ର କଥା କୁହାଯାଏ କି ସାବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରେ ବର୍ଷକୁ ୨.୫ ପ୍ରତିଶଦ ର ଆଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରେ ନ୍ୟୁନତମ ଏକ ଗ୍ରାମ ସୁନା ର ନିବେଶ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏବଂ ଜଣେ ସାଧାରଣ ମଣିଷ ପାଇଁ ଅଧିକତମ ନିବଶ ର ସୀମା ଚାରି କିଲୋଗ୍ରାମ। ହିନ୍ଦୁ ଅବିଭାଜିତ ପରିବାର ପାଇଁ ଚାରି କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଟ୍ରସ୍ଟ ପାଇଁ ଏହି ସୀମା ୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଟେ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଧାରା ସାବରେନ ଗୋଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ କୁ ବହୁତ ତିବ୍ର ରେ ବଢି ଚାଲିଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *