ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରୁ ଓହରିବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଆସିପାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା, ହୋଇପାରେ ଜେଲ..

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆସିସାରିଛି ଏବଂ ଆମେରିକାର ଜନତା ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଚୟନିତ କରିଛନ୍ତି। ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପାଇଁ ଫେରିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏହା କେବଳ ତାଙ୍କର ନିର୍ବାଚନ ପରାଜୟ ନୁହେଁ, ଆଗକୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରୁ ହଟିଯିବା ପରେ ଜେଲ ବି ଯାଇପାରନ୍ତି।

ବିବିସି ନ୍ୟୁଜ୍ ଅନୁସାରେ ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସ୍କାମର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତାଙ୍କର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ହେବା ପରେ ଅପରାଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟତୀତ କଷ୍ଟଦାୟକ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରେ ଥିବାବେଳେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ପେସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସାମ୍ବିଧାନିକ ଆଇନର ପ୍ରଫେସର ବେନେଟ୍ ଗେର୍ସମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲାର ବିଚାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପ୍ରଫେସର ବେନେଟ ଗେର୍ଶମାନ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଅଭିଯୋକ୍ତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ, ଟିକସ ଠକେଇ, ମାର୍କେଟ ଲଣ୍ଡରିଂ, ନିର୍ବାଚନ ଠକେଇ ଭଳି ମାମଲାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଗେର୍ଶମାନ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯାହା ବି ଆସୁଛି ତାହା ଆର୍ଥିକ ଅଟେ।

ବେ ମାମଲା ଏତିକିରେ ସୀମିତ ନାହିଁ। ଆମେରିକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ବିପୁଳ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏଥିରେ ବଡ଼ ଆକାରର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟରେ ସମସ୍ୟା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ୩୦୦ ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଭଳି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିନିଯୋଗ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ | ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଋଣ ପରିଶୋଧ ଉପରେ ଋଣଦାତାମାନେ ସାମାନ୍ୟ ବିନମ୍ରତା ଦେଖାଇପାରନ୍ତି।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ସମାଲୋଚକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ତାଙ୍କ ଆଇନଗତ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି ଏହି ସବୁ ନ ଘଟେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦିନ ଆସିପାରେ | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପଦରେ ଥିବା ବେଳେ ସେ ବହୁତ ଅପରାଧ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ, ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନରେ ହୋଇଥିବା ଘୋଟାଲା ଅଭିଯୋଗ ତଥା ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ମହାଭିଯୋଗର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦ୍ୱାରା ସେ ସଫଳତାର ସହ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ, ଏହି ସମସ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରୁ ମିଳିଥିବା ସୁରକ୍ଷା ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ,ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଆଧାର ହୋଇପାରିବ।

ବେନେଟ ଗେର୍ଶମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆଗରୁ ଜାଣିଛୁ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଭୋଟର ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇପାରେ କାରଣ ମ୍ୟାନହଟାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ମାଇକେଲ କୋହେନଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଓକିଲ ମାଇକେଲ କୋହେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ମସିହାରେ, ମାଇକେଲ କୋହେନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପର୍ଣ୍ଣ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଷ୍ଟର୍ମା ଡାନିଏଲ୍ସଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯେତେବେଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା,ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଜଣେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଆମେରିକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନାମ ସହ ଜଡିତ କରିଥିଲା। ଆମେରିକାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଖବର ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଥିଲା | ୨୦୧୯ ରେ, ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଋଷର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରାମର୍ଶଦାତା ରବର୍ଟ ମଲେର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ବେନେଟ ଗେର୍ସମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁଲେର ରିପୋର୍ଟର ଫଳାଫଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ନ୍ୟାୟକୁ ବାଧା ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ।୨୦୧୯ ରେ, ୨୦୧୬ ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରୁଷର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପେସିଆଲ କାଉନସିଲ ରବର୍ଟ ମଲଲର୍ ଏକ ଯାଞ୍ଚ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ।

ସେହି ରିପୋର୍ଟରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଚିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦଳ ଏବଂ ଋଷ୍ ମଧ୍ୟରେ ମିଳନ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ଘଟଣାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ମୁଲାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ମୁଲାର ସେତେବେଳେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେରିକାର ସଂସଦରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଥିଲା ଯେ ନ୍ୟାୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ମହାଭିଯୋଗ କରିବା ନା ନାହିଁ କାରଣ ,ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ନ୍ୟାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେବେ, ସଂସଦ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ମହାଭିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ମାସକ ପରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା।

ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଉପରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜାଲେନସ୍କିଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍-ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଲୋକସଭାରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ସ-ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସିନେଟ୍ ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରାଯାଇଥିଲା।ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି,ଯାହାକୁ ମହାଭିଯୋଗର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *