ଚୀନକୁ ଖୁସି କରାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କରୁଛି ଏପରି ବ୍ୟବହାର !

ପାକିସ୍ତାନରେ ଚୀନର ନିବେଶକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଉଥିଲା | ପାକିସ୍ତାନର ସରକାର ଦାବି କରି ଆସୁଛି ଯେ ଚୀନର ନିବେଶ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଚାକିରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ହିଁ ଏହି ଦାବି ଗୁଡିକର ବାସ୍ତବତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି | ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଖବରକାଗଜ ଦ ନ୍ୟୁଜ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚୀନର ସହାୟତାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମେଟ୍ରୋରେ ଚୀନ ଷ୍ଟାଫକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଦରମା ଦିଆଯାଉଛି |

ନିଜ ଦେଶରେ ହିଁ ଭେଦଭାବରେ ଶିକାର ହେବା ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ମନୋବଳ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଉଛି | ଚୀନ ଷ୍ଟାଫଙ୍କୁ ୟୁଆନରେ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କାରେ ଦରମା ଦିଆଯାଉଛି |

ଦ ନ୍ୟୁଜର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ବୁଧବାର ଦିନ ଜଣେ ଚାଇନିଜ ୟୁଆନର ମୂଲ୍ୟ ୨୪ ପାକିସ୍ତାନୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ରହିଥିଲା | ଇଂରାଜୀରେ ଲାଇନ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସହ ଜଡିତ ୯୩ ଚୀନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଦରମାର ବିବରଣୀ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଜଣା ପଡିଥାଏ ଯେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଅଧିକ ଦରମା ଦିଆଯାଉଛି | ଯଦି ଗୋଟିଏ ପଦବୀରେ କାମ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ଏବଂ ଚୀନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଦରମା ମଧ୍ୟରେ ତୁଳନା କରାଯାଏ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ କିଛି ମିଳୁନହିଁ | ଏକ ବିବରଣୀ ମୁତାବକ ଚୀନର ଡେ଼ପ୍ୟୁଟି ଚିଫ ଏଗଯ୍ୟୁକ୍ୟୁଟିଭ ଅଫିସର/ ସିଏଫଓ/ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର (ଗ୍ରେଡ଼ ୨)ଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସ ୧୩୬,୦୦୦ ୟୁଆନ ଦିଆଯାଉଛି ଯାହାକି ପାଖାପାଖି ୩୨ ଲକ୍ଷ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ଅଟେ | ଏହି ଗ୍ରେଡ଼ରେ ତିନୋଟି ପଦବୀ ରହିଥିଲା ଏବଂ ତିନୋଟିର ହିଁ ଚୀନ ନାଗରିକମାନେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ହାୟର କରାଯାଇ ନଥିଲା |

ଡିଜିଏମ ସ୍ତରର ଚୀନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ୮୩,୦୦୦ ୟୁଆନ ଦିଆଯାଉଛି ଯାହାକି ୧୯ ଲକ୍ଷ ସହ ସମାନ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଡିଜିଏମ ଇକ୍ୱିପ୍ଟମେଣ୍ଟ ଏଣ୍ଡ ମେଣ୍ଟନେନ୍ସର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀ ଉମର ଚି଼ସ୍ତିଙ୍କର ଦରମା ହିସାବରେ ମାତ୍ର ୬,୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହିଁ ମିଳିଥାଏ | ଦ ନ୍ୟୁଜର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ମେଟ୍ରୋରେ ଟେକ୍ନିସିଆନ/ ଟ୍ରେନ ଅପରେଟର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତ ୪୩ ଚୀନୀ ଲୋକଙ୍କର ଦରମା ୪୭,୫୦୦ ୟୁଆନ ଅର୍ଥାତ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି | ତେବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟ୍ରେନ ଅପରେଟର କିମ୍ବା ଟ୍ରେନ କ୍ରୁଙ୍କୁ କେବଳ ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହିଁ ମିଳିଥାଏ |

ଦରମାରେ ରହିଥିବା ଏହି ଭେଦଭାବର ଆଉ ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଦ ନ୍ୟୁଜ କହିଛି ଯେ ଚୀନର ୧୨ ଜଣ ଲୋକ ଟ୍ରେନ ଡିସ୍ପେଚର ଏବଂ ଟ୍ରେନ କ୍ରୁ ପଦବୀରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ୫୭,000 ୟୁଆନ (୧୩ ଲକ୍ଷ) ପ୍ରତି ମାସର ବେତନ ଦିଆଯାଉଛି, ସେହିପରି ଏହି ପଦବୀ ଗୁଡିକରେ ନିଯୁକ୍ତ ପାକିସ୍ତାନୀ ମାନଙ୍କୁ ବହୁତ କମ ଦରମା ମିଳୁଛି |

ନିଜର ଚୀନ ସହକର୍ମୀଙ୍କର ଦରମାକୁ ଦେଖି ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦରମା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି | ସେହିପରି ପଞ୍ଜାବ ମାସ ଟ୍ରାନଜିଟ ଅଥରିଟିର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଉଜୌର ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ମଚାରୀ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନୀ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରିବେ ତେବେ ତାଙ୍କର ମନୋବଳ କମିବ ନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଚୀନ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଦରମାର ତୁଳନା କେବେହେଲେ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *