ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି କଲା ଭୂମିକମ୍ପ, ଭୁଶୁଡି ପଡିଲା ଅନେକ କୋଠା, ମାଡିଆସିଲା ଭୟଙ୍କର ସୁନାମୀ

ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଗ୍ରୀସ ବୋର୍ଡରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭୂମିକମ୍ପର ତୀବ୍ର ଝଟକା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା | ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୭.୦ ମପାଯାଇଛି | ଭୂମିକମ୍ପ ପରେ ଗ୍ରୀସରେ ସୁନାମି ମଧ୍ୟ ଦସ୍ତକ ଦେଇଛି | ଭୂମିକମ୍ପ ତୁର୍କୀରେ ବହୁତ ପରିମାଣରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି | ଇଜମିରରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି |

ତୁର୍କୀରେ ୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି, ଯେତେବେଳେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ଅଛନ୍ତି | ତୁର୍କୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫହାର୍ଟିନ କୋକା କହିଲେ ଯେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟରୁ ଆମର ୬ ଜଣ ନାଗରିକ ଭୂମିକମ୍ପରେ ନିଜର ଜୀବନ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି | ତୁର୍କୀରେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହର ଇଜମିରରେ କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି | ତୁର୍କୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମୁତାବକ, ଇଜମିରର ଗଭର୍ନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି |

ତୁର୍କୀର ଆନ୍ତରିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଲେମାନ ସୋୟଲୂ ଟ୍ୱିଟର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୬ ଗୋଟି ଧ୍ୱସ୍ତ କୋଠା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୂମିକମ୍ପ କାରଣରୁ ବୋର୍ନୋବା ଏବଂ ବେରାକଲୀ ଶହରେ କୋଠା ଗୁଡିକୁ ହାନି ପହଞ୍ଚିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଟିମ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସହରରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି |

ତୁର୍କୀର ପତ୍ରକାର ମୋହସିନ ମୁଗଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର ସୂଚନା ରହିଛି | ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି | ୨୦ଟି କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି | ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧା ଆସୁଛି | ଯେଉଁଠାରେ କୋଠା ଭୁଷୁଡିଛି, ସେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା |

ସେହିପରି ଗ୍ରୀକ ମିଡ଼ିଆ ମୁତାବକ, ଭୂକମ୍ପ ଦ୍ୱାରା ସମୋସର ପୂର୍ବ ଇଂଜିନିୟର ସାଗର ଦ୍ବୀପ ଉପରେ ଏକ ମିନି ସୁନାମିର କାରଣ ହୋଇଛି | କୋଠା ଗୁଡିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଛି | ଆମେରିକା ଜିଓଲଜିକାଲ ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରୀସର ନୋନ କାରଲୋବସିୟନ ସହରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ୧୪ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଥିଲା |

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *