ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ, ଗୋଟେ ମାସ ଯୁଦ୍ଧ ରେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ଙ୍କର ୨୯ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଦୁଇଟି ଦେଶ ୨୬ ଅକ୍ଟୋବର ର ଅଧ ରାତିରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ କୁ ରାଜି। ଆମେରିକାର ଉଦ୍ୟମରେ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ଙ୍କ ଭିତରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି। ଏହାର ଘୋଷଣା ନିଜେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଓ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋପ୍ନୀୟୋ କରିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଟୁଇଟ କରି କହିଲେ କି,”ଆର୍ମେନିଆ ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିକୋଲସ ପଶିନାନ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲ୍ହାମ ଅଲିୟେବ ଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଯିଏ ଅଧ ରାତିରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ସଂଘର୍ଷ କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ। ଏଥିରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାଇକ ପୋପ୍ନିୟୋ ଦୁଇଟି ଦେଶର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପରେ ସଂଘର୍ଷ ର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା କି, ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ଦୁନିଆ ର ନକ୍ସା ରେ ଦୁଇଟି ଛୋଟ ଦେଶ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁହିଁଙ୍କ ଭିତରେ ନାଗୋରାନା କାରାବାଖ କୁ ନେଇ ପାଖାପାଖି ଗୋଟେ ମାସ ହେବ ଏମିତି ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି କୁହାଯାଉଛି କି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ରେ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଜଣ ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପାଖାପାଖି ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଲୋକ ମରିଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଏହି ଦୁଇଟି ଦେଶ ଉପରେ ଅଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଆର୍ମେନିଆ ଅଜେରୀ ସୀମା ର ସାଧାରଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ସେଠି ଆରବୈଜାନ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲା ଓ କହିଲା କି ସେ ସଂଘର୍ଷ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ରାଜି ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଆର୍ମେନିଆ ସେନା ଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧଭୂମି ଛାଡି ଯିବାକୁ ହେବ।

ସେଠି ନାଗୋରାନା କାରାବାଖ ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଜେରୀ ସେନା ଉପରେ ଅସ୍କେରନ ଏବଂ ମାର୍ଟୁନି ର ଇଲାକାର ବସ୍ତି ଉପରେ ଅର୍ଟିଲରୀ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ସେଠି ଆରବୈଜାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କି ତାଙ୍କ ପଦବୀ ଉପରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର , ମୋର୍ଟାର, ଟ୍ୟାଙ୍କ ଓ ହୋବିଜର୍ଷ ରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ରେ ଦୁଇଥର ଋଷ ର ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ରେ ସଂଘର୍ଷ ର ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଦୁଇଥର ଯାକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ ଓ ପୁଣିଥରେ ଲଢେଇ ଛିଣ୍ଡି ଗଲା। ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ହେବ କି ଆମେରିକା ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ର ଅବଧି କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। କଣ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆରବୈଜାନ ଶାନ୍ତି ର ପଥକୁ ଫେରିବେ ନା କିଛି ଦିନ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଦୁଇଟି ଦେଶ ସାମ୍ନା ସାମ୍ନି ହେବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *