ଚୀନ ର ବଢୁଥିବା ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଭାରତ ସହ ମିଶି କାମ କରିବା ଜରୁରୀ ଆମେରିକା

ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ର ଅଧିକାରୀ ଶନିବାର ଦିନ କହିଲେ କି ହିମାଳୟ ରୁ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଡୋ ପେସିଫିକ ରେ ଚୀନ ର ବଢୁଥିବା ଆକ୍ରମଣ ର ବ୍ୟବହାର କୁ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରେ ରଖି, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ କି ଆମେ ଭାରତ ଭଳି ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି କାମ କରିବା । ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ର ବିସ୍ତାର କୁ ନେଇ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ କହିଲେ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଛଡା କିଛି ଯୋଜନା ନାହିଁ ।

ଅଧିକାରୀ କହିଲେ “ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ କିଛି ବି ହୋଇପାରେ। ଆମେରିକା ଏହି ବୟାନ ଏମିତି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋପ୍ନିୟୋ ଓ ଆମେରିକାର ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମାର୍କ ଏସ୍ପର ପର ସପ୍ତାହ ରେ ଭାରତର ସୀମା କୁ ଆସିବେ।

ଆମେରିକାର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋପ୍ନିୟୋ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ତୃତୀୟ ଥର ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ଦୁଇ ପ୍ଲସ ଦୁଇ କଥା ହେବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବେ। ଏହା ଗୋଟେ ମାସରୁ ମଧ୍ୟ କମ ସମୟ ଭିତରେ ତାଙ୍କର ଦ୍ଵିତୀୟ ଏସିଆ ଯାତ୍ରା ଅଛି। ଭାରତ ଛଡ଼ା ସେ ମାଲଦୀବ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ମଧ୍ୟ ଯିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *