ପୁଣିଥରେ ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା ଏବଂ ରୂପ ଦର, ଆଜି ହିଁ ଉଠାନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭ

ଆଜି ସୁନା କିଣିବାର ଭଲ ସମୟ ଅଟେ, ଆଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଆଜି ସୁନା ଓ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ରେ ହ୍ରାସ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଇଛି। ଆଜି ବୁଲିୟାନ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ରେ ହ୍ରାସ ହେବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ରେ ସାରା ଦେଶରେ ବୁଲୀୟାନ ବଜାରରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ୫୪ ଟଙ୍କା ରେ ହ୍ରାସ ପାଇ ୫୧,୩୧୨ ଟଙ୍କାରେ ଖୋଲିଲା। ଆଉ ରୂପା ୫୪୩ ଟଙ୍କାରେ ଶସ୍ତା ହୋଇ ୬୨,୭୨୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଲା ।

ଏହିପରି ସୁନା ଓ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ:

ସାରା ଦେଶରେ ବୁଲିୟାନ ବଜାରରେ ଏକ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲିୟାନ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ଶ ଏସୋସିଏସନ ର ୱେବସାଇଟ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହାର ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ଶୁଦ୍ଧତା ଭଳି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧,୩୧୨ ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଛି। ଆଉ ୨୩ କ୍ୟାରେଟ ଶୁଦ୍ଧତା ଭଳି ସୁନା ର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୧,୦୧୭ ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଛି। ଆଉ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୨,୭୨୦ ଟଙ୍କାରେ ପଂହଞ୍ଚିଛି। କୁହାଯାଉଛି କି ଆଇବିଜେଡ ଦ୍ବାରା ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ସାରା ଦେଶରେ ସର୍ବମାନ୍ୟ ଅଛି। ପ୍ରାୟତଃ ଏହି ୱେବସାଇଟ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟରେ ଜିଏସଟି ସାମିଲ କରା ଯାଇନାହିଁ। ଆପଣ ସୁନା କିଣିବା ଏବଂ ବିକ୍ରୟ କରି ଆଇବିଜେଡ ର ହାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ।

ସୁନାର ଅଗ୍ରଗାମୀ ମୂଲ୍ୟରେ ଭଲ ହ୍ରାସ:

ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ର ଅଗ୍ରଗାମୀ ମୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରେ ୪ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ର ସକାଳେ ଡେଲିବରି ରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୨୫୧ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୪୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧,୦୮୨ ଟଙ୍କାରେ ଚାଲୁଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଡିସେମ୍ବର ରେ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ଅଧିବେଶନରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୧,୩୩୩ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ କନଟ୍ରାକଟ ବାଲା ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୨୨୦ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୪୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧,୧୬୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ଏହି କାରଣରୁ ଫେବୃଆରୀ ରେ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ଅଧିବେଶନରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୧,୩୮୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଡିସେମ୍ବର ଚୁକ୍ତି ରେ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ୭୪୩ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ୧.୧୭ ପ୍ରତିଶତ କଟି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୨,୮୮୬ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଡିସେମ୍ବର ରେ ହୋଇଥିବା କନଟ୍ରାକଟ ରେ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୩,୬୨୯ ଟଙ୍କାରେ ଚାଲୁ ଥିଲା। ଦ୍ଵିତୀୟ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ରେ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ୭୦୮ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ୧.୦୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୪,୫୯୯ ଟଙ୍କା ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ବୁଧବାର ଦିନ ଅଧିବେଶନରେ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୫,୩୦୭ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁନାର ଦର:

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ବାଇଶିକ ସ୍ତର ରେ ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଡିସେମ୍ବର ରେ କାମେକ୍ସ ଙ୍କ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୨.୬୦ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ପ୍ରତି ଦର ରେ ୧,୯୧୬.୯୦ ଡଲାର ଚାଲୁ ଥିଲା। ହାଜିର ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୯.୬୪ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ଦର ପ୍ରତି ୧,୯୧୪.୬୯ ଡଲାର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ରହିଥିଲା। କାମାସ୍କି ରେ ଡିସେମ୍ବର ଅଧିବେଶନରେ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ୦.୦୩ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୧.୧୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ଦର ପ୍ରତି ୨୪.୯୪ ଡଲାର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ରହିଥିଲା। ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ ସ୍ପଟ ମାର୍କେଟ ରେ ଡିସେମ୍ବର କନଟ୍ରାକଟ ରେ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ ୦.୧୭ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୬୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ଦର ପ୍ରତି ୨୪.୮୮ ଡଲାର ରେ ରହିଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *