ଲଗାତର ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା, ରୂପାର ମୂଲ୍ୟରେ ଆସିଲା ହ୍ରାସ ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ କମିଲା ଟଙ୍କା

ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା| ଏଚଡିଏଫସି ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ ମୁତାବକ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୨ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଫାଇଲ କରଯାଇଥିଲା| ଏଥିସହିତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୧,୫୩୫ରେ ରହିଥିଲା| ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ ମୁତାବକ ସୁନାର ଚାହିଦାର ହ୍ରାସ କାରଣରୁ ଲଗାତର ତୃତୀୟ ଦିନ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି| ବୁଧବାର ଦିନ ସୁନାରୂପା ବଜାର ବନ୍ଦ ହେବା ସମୟରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୧,୫୩୫ ରହିଥିଲା| ଏଚଡିଏଫସି ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ ମୁତାବକ ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୨୬ ଟଙ୍କାର ହ୍ରାସ ହୋଇ ୬୨,୪୧୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି| ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୩,୦୩୬ ଟଙ୍କାରେ ରହିଥିଲା|

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ:

ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି| ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଆଉନ୍ସ ପ୍ରତି ୧୯୦୧ ଡଲାର ରହିଛି| ସେହିପରି ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ ଆଉନ୍ସ ପ୍ରତି ୨୪.୧୮ ଡଲାର ରହିଛି| ଏଚଡିଏଫସି ସିକ୍ୟୁରିଟିଜରେ ସିନିୟର ଆନାଲିଷ୍ଟ (କାମୋଡି଼ଟିଜ) ତପନ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ,”ଡଲାର ମଜବୁତ ହେବା ଦ୍ୱାରା ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଚାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା କାରଣ ନିବେଶକମାନେ ସେଫ ହେବେନ ଭାବରେ ଡଲାରରେ ନିବେଶ କରିଥିଲେ|”

ଫ୍ୟୁଚର ମାର୍କେଟରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ:

ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଂଜରେ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଡେ଼ଲିଭରି ହେଉଥିବା ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୪୭ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ ୦.୨୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦,୩୯୫ ଟଙ୍କା ଚାଲୁଥିଲା| ଏହାପୂର୍ବରୁ ଡିସେମ୍ବର ଚୁକ୍ତି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦,୫୪୨ ଟଙ୍କାରେ ରହିଥିଲା|

ଫ୍ୟୁଚର ମାର୍କେଟରେ ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ:

ସେହିପରି ଚାହିଦାର ହ୍ରାସ ଆସିବାରୁ ପ୍ରତିଭାଗୀମାନେ ନିଜର ସୌଦା କମାଇବା କାରଣରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଡିସେମ୍ବର କନଟେକ୍ଟ ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ ୬୩୨ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୦,୯୭୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି| ବୁଧବାର ଦିନ ଡିସେମ୍ବରରେ ଡେଲିଭରି ହେବାକୁ ଥିବା ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୧,୬୦୩ ରହିଥିଲା| ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମାତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *