ରେଲୱେ ବଢାଇପାରେ ଯାତ୍ରୀ ଭଡା, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି କରାଯାଉଛି ଏପରି ଯୋଜନା

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏପରି ଖବର ଆସୁଛି ଯେ ରେଲୱେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଭଡାରେ ୧୦ରୁ ୩୫ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି (Railways may increase fare) କରି ପାରେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ଟଙ୍କା ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନର ବିକାଶ କରାଇବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ।

ଷ୍ଟେସନର ପୁନର୍ବିକାଶ ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦଶ ଟଙ୍କାରୁ ନେଇ ୩୫ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ଭଡା (Railways may increase fare) ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ। ସୂତ୍ରରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର ଅଂଶ ଯାହାକୁ ରେଲୱେ ଅନ୍ତିମ ରୂପ ଦେଉଛି ଯାହାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ହିଁ କ୍ୟାବିନେଟ ପଠାଯିବ। ସୁତ୍ର କହିଛି ଯେ, ଉପଯୁକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ମୁତାବକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରହିବ ଏବଂ ଏହା ଦଶ ଟଙ୍କାରୁ ନେଇ ଏପରି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୩୫ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ।

ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଷ୍ଟେସନ ଆସୁଛି ଏହି ଶ୍ରେଣୀରେ:

ରେଲୱେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ, ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କ କେବଳ ସେ ଷ୍ଟେସନ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିଆଯିବ ଯେଉଁ ଷ୍ଟେସନ ଗୁଡିକର ପୁନର୍ବିକାଶ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମୋଟ ସତ ହଜାର ଷ୍ଟେସନରୁ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ଷ୍ଟେସନ ଏହି ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିମାନ ଆଡ୍ଡାରେ ନିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହରରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ରହିଥାଏ।

କଣ କହୁଛନ୍ତି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା:

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ,”ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ରୂପରେ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଅଟେ ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ସୁବିଧାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ।” ପ୍ରବକ୍ତା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି ଏବଂ ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କର ରାଶି ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ତିମ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,”କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ ଯେ ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କ ନ୍ୟୁନତମ ହେବ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଠିନ ହେବ ନାହିଁ।”

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ଏହାର ଉଲ୍ଲେଖ:

ରେଲୱେ ବୋର୍ଡର ସିଇଓ ବି କେ ଯାଦବ ୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରକୁ ଏକ ସମ୍ବାଦଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ରେଲୱେ ସମସ୍ତ ସାତ ହଜାର ଷ୍ଟେସନରେ ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କ ନେବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ “ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଥିବା ଥିବା ବଡ଼ ଷ୍ଟେସନରେ ଏହି ଶୁଳ୍କ ନିଆଯିବ।” ସେ ଆଗକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ଷ୍ଟେସନ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ହିଁ ଉପଯୋଗ ଶୁଳ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିବ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *