ଏକ ବର୍ଷରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟିର ଉପଦେଶ, କିପରି ହିସାବ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ନିକଟରେ, ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପାଇଁ ଏକ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସୁପାରିଶ କରିଛି।5 ବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ | ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ସୁପାରିଶ – ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ସୀମା | ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାର ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଉପହାର ଦେଇପାରିବେ। ଏହି ଉପହାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ସହିତ ଜଡିତ | ବାସ୍ତବରେ, ସଂସଦର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପାଇଁ 1 ବର୍ଷର ସମୟ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି |

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପାଇବାକୁ ହକଦାର ହେବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀରେ ଲଗାତାର 5 ବର୍ଷ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି କ’ଣ ଏବଂ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କେତେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଦିଆଯିବ, ଏହା କିପରି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ..

ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି କ’ଣ?

ଏକ  କମ୍ପାନୀରେ ଲଗାତାର 5 ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଦିଆଯାଏ | ତଥାପି, ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ରାଶି ଦିଆଯିବା ପାଇଁ 5 ବର୍ଷର ଚାକିରି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଜଣାଇ ଦେଉଛି ଯେ ଏହି ରାଶି କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ହେଉଛି 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା |

ରାଶି କିପରି ଗଣନା କରାଯାଏ:

ମୁଦାୟ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ରାଶି = (ଶେଷ ଦରମା) x (15/26) x (କମ୍ପାନୀରେ କେତେ ବର୍ଷ କାମ କଲା ) | ଉଦାହରଣ ଦ୍ୱାରା ବୁଝନ୍ତୁ | ଧରାଯାଉ ସୁଧୀର ସମାନ କମ୍ପାନୀରେ 7 ବର୍ଷ କାମ କରିଥିଲେ | ସୁଧୀରଙ୍କ ଶେଷ ଦରମା ହେଉଛି 35000 ଟଙ୍କା (ମୌଳିକ ଦରମା ଏବଂ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି) ହେବ | ତେଣୁ ଗଣନା ଏହିପରି କିଛି ହେବ- (35000) x (15/26) x (7) = 1,41,346 ଟଙ୍କା ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସୁଧୀରଙ୍କୁ 1,41,346 ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ | ଗଣନାରେ 15/26 ର ଅର୍ଥ |

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ଷରେ 15 ଦିନ ଆଧାରରେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଗଣନା କରାଯାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ମାସରେ 26 ଦିନ ଗଣାଯାଏ, କାରଣ 4 ଦିନ ଛୁଟିଦିନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଗଣନା ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ 6 ମାସରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଏକ ବର୍ଷ ହିସାବ କରାଯିବ |ଏହାକୁ ପଢନ୍ତୁ – ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପାଇଁ 5 ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ ହେବ! ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ | ଉଦାହରଣ ଦ୍ୱାରା ବୁଝନ୍ତୁ |

ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ 7 ବର୍ଷ 7 ମାସ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ 8 ବର୍ଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ଏହି ଆଧାରରେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପରିମାଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ | ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି 7 ବର୍ଷ 3 ମାସ ପାଇଁ କାମ କରେ ତେବେ ଏହାକୁ କେବଳ 7 ବର୍ଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *